Úřady podle agenturních zpráv Navalného předem varovaly. Prokuratura oznámila, že policie skoncuje s „provokacemi a masovými nepokoji“.

Navalnyj svolal protest nejen v Moskvě, ale i v ulicích 200 dalších měst – některé povolené, jiné bez povolení. V hlavním městě se měl protest odehrát na jeho okraji, jenomže mu neumožnili postavit zvukovou aparaturu. Navalnyj proto přesunul demonstraci do centra. Ačkoliv uvedl, že bude pokojná, zasáhla policie a Navalného zadržela u jeho domu.

Policisté odvážejí zadrženého Alexeje Navalného od jeho domu.

Policisté odvážejí zadrženého Alexeje Navalného od jeho domu.

FOTO: ČTK/AP

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: I v Petrohradu bylo zadrženo kolem stovky demonstrantů

Prokuratura uvedla, že taková demonstrace by byla porušením zákona, navíc je prý v místě už naplánovaná slavnost k pondělnímu svátečnímu Dni Ruska. Šéf bezpečnostního odboru radnice Vladimir Černikov agentuře Interfax řekl, že policie je připravena na jakoukoliv eventualitu a bezpochyby zajistí pořádek.

Demonstrace v Petrohradu

Demonstrace v Petrohradu

FOTO: ČTK/AP

Policejní zásah na demonstraci v Moskvě

Policejní zásah na demonstraci v Moskvě

FOTO: Tatyana Makeyeva, Reuters

Policie zasahovala při demonstraci v Chabarovsku, Petrohradě, Vladivostoku, Kazani či Novosibirsku. Podle agentury AFP byly zadrženy stovky lidí. Policie potvrdila, že jen v Petrohradu zadržela na 500 lidí.

Mezi zatčenými se ocitl například známý opoziční politik Ilja Jašin, který býval spolupracovníkem zavražděného opozičního předáka Borise Němcova. Jak uvedla ČTK, na Tverské ulici v centru Moskvy pak zatkli i koordinátorku opozičního hnutí Otevřené Rusko Mariju Baronovovou.

Nejvážnější Putinův soupeř

Jak upozornila ČTK, Navalnyj je vnímán jako nejvážnější domácí soupeř ruského prezidenta Vladimira Putina. O křeslo v Kremlu se hodlá nadále ucházet, přestože ruská justice ho z voleb fakticky vyřadila tím, že zamítla jeho odvolání proti podmínečnému odsouzení.