Německá kancléřka Angela Merkelová a nizozemský premiér Mark Rutte při jednání s tehdejším tureckým premiérem slíbili, že ročně přijmou 150 000 a 250 000 uprchlíků ze Sýrie, kteří se přepraví přímo z Turecka do Evropy.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Dojednalo se to 6. března 2016 v předvečer summitu EU, když se německá kancléřka a nizozemský premiér setkali v Bruselu s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem. Rutte se schůzky účastnil, protože v té době Nizozemsko předsedalo EU.

Plán, na němž se shodli, byl představen na summitu EU dalším členským zemím jako překvapivý návrh Turecka. [celá zpráva]

Šéfové vlád a států zemí EU v závěrečném dokumentu schválili „dobrovolné přijímání uprchlíků z humanitárních důvodů“.

Nizozemský premiér Mark Rutte

Nizozemský premiér Mark Rutte

FOTO: Peter Dejong, ČTK/AP

Počty měli potvrdit vyjednavači

Dohoda ale byla v řadě zemí EU kritizována jako ústupek vyděračské politice Turecka, které za omezení proudu běženců do Řecka ještě požadovalo bezvízový styk a finanční pomoc. V Turecku bylo v té době asi 2,3 miliónu uprchlíků ze Sýrie. [celá zpráva]

Nikde ale nebyla zmíněna přesná čísla, nyní uvedená v knize. Počty jejímu autorovi potvrdilo několik lidí zapojených do vyjednávání.

Merkelová a Rutte přitom plánovali přesvědčit další země, aby přijímaly uprchlíky z Turecka. Ti se mezi zeměmi, které by se přidaly k této „koalici ochotných“, měli přerozdělovat.