"Ten titulek, to je drzost," řekl Erdogan na tiskové konferenci před odjezdem na oficiální návštěvu Pákistánu. Prezident dodal, že nikdo nemá právo stavět proti sobě armádu a vládu. "Kdokoli, kdo se je bude snažit stavět proti sobě, zaplatí," prohlásil.

"Myslím, že takový přístup je neodpustitelný v době, kdy více než kdy jindy potřebujeme jednotu, bratrství a solidaritu," dodal Erdogan, který upozornil, že o záležitosti jednal s náčelníkem generálního štábu Hulusim Akarem.

Erdoganův režim se pustil do rozsáhlých čistek ve společnosti, včetně armády, po loňském údajném pokusu o státní převrat. Ankara z puče podezírá okolí islámského kazatele Fethullaha Gülena, který žije v americkém exilu.

Novinářku viní z podněcování k novému puči

Deník Hürriyet je vlajkovou lodí skupiny Dogan Media, která rovněž vlastní televizní stanice D a CNN-Türk. List je považován za umírněný a pravidelně vydává články řady provládních publicistů.

Pod kontroverzním sobotním článkem je podepsána novinářka Hande Firatová, kterou vzápětí provládní média obvinila z podněcování k novému státnímu převratu. Byla to přitom Firatová, která jako moderátorka CNN-Türk během probíhajících nepokojů kolem puče v přímém přenosu telefonovala s Erdoganem a umožnila mu obrátit se na obyvatele země s výzvou, aby se proti převratu postavili.

Sobotní článek Firatové stačil na to, aby už v pondělí zahájila generální prokuratura v Istanbulu vyšetřování, zda v armádě stále existuje frakce podporující snahu o násilné Erdoganovo sesazení. Armáda reagovala prohlášením, že tvrzení v článku jsou nepodložená.