Šéf lidovecké frakce prohlásil, že incident britských europoslanců je názornou ilustrací nenávistné politiky UKIP, plodící i násilí proti přistěhovalcům v Británii.

„Jestli chcete, můžeme si to vyřídit venku!“ reagoval Farage na Weberův výpad.

Šéf UKIP však vzápětí svůj výrok mírnil, když doplnil, že venku s Weberem může „vést zdvořilý rozhovor u kávy“.

Zraněný poslanec stranu opustil

Incident mezi dvěma britskými poslanci Stevenem Woolfem a Mikem Hookem se udál během minulého zasedání parlamentu před dvěma týdny.

Poslanci se hádali během schůzky UKIP, jejímž cílem bylo „vyčistit vzduch“ v dusné atmosféře bojů o funkci předsedy. Hooke pak vyzval Woolfea, aby s ním šel ven. Woolfe tvrdí, že mu dal Hooke na chodbě ránu pěstí, takže se udeřil hlavou o rám dveří. Hooke to však popírá. [celá zpráva]

Woolfe později na chodbě zkolaboval a upadl do bezvědomí. Po hospitalizaci se vrátil do Británie a z UKIP vystoupil.

Steven Woolfe

Steven Woolfe

FOTO: ČTK/AP

Předseda parlamentu Martin Schulz ve středu oznámil, že případ předal policii. „Oba poslanci líčí skutkovou podstatu velmi odlišně a nejsou žádní svědci. S ohledem na závažnost tělesného násilí je třeba věc vyšetřit. Předal jsem případ francouzským úřadům,“ řekl Schulz v úvodu jednání.

Nigel Farage rozčeřil rozpravu v europarlamentu i tím, že odpůrcům vystoupení Británie z EU nadával do quislingů, což je odkaz na vůdce norských kolaborantů s nacistickými okupanty. Sklidil napomenutí od Schulze, ale i potlesk z řad europoslanců francouzské Národní fronty.