Většina zástupců EU se podle něj domnívá, že bylo chybou, že David Cameron referendum vyhlásil. „Jeho důvody pro tento krok jsou nesouměřitelné s důsledky hlasování,” dodal Sobotka.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

V souvislosti s brexitem se již objevily spekulace, že k odchodu Británie z EU nakonec vůbec dojít nemusí a situace se může vyvinout úplně jinak. Jak k tomu řekl Sobotka, jednání Evropské rady se těmito spekulacemi neřídilo. "My vycházíme z toho, že referendum bude realizováno i v podobě oznámení ze strany nadcházející britské vlády," uvedl Sobotka na dotaz ČTK.

Nyní je podle něj třeba respektovat fakt, že toto rozhodnutí již neučiní Cameron, který oznámil svou rezignaci, ale příští britský premiér. O Cameronově nástupci v čele vlády i Konzervativní strany by se mělo rozhodovat na začátku září. "Závěr Evropské rady jasně vyzývá Brity, aby poté sdělili, jak vlastně chtějí dál postupovat," dodal český premiér. Již nyní je jasné, že vyjednávání mezi EU a Británií budou dlouhá a komplikovaná.

Čtěte také
Summit evropských lídrů bez Camerona skončil slibem, že půjde o klidný rozvod

Podle Sobotky bylo všem na úterním a středečním jednání v Bruselu jasné, proč odcházející premiér všelidové hlasování vypsal. Chtěl mít klid ve své straně a vyhrát volby. "Myslím ale, že se převážná většina účastníků jednání včetně mě domnívá, že to byla chyba a že takto postupovat neměl.

Někteří zástupci sedmadvacítky hovořili o tom, že na summitu panoval v souvislosti s budoucím odchodem Británie z EU smutek. Jak uvedl Sobotka, podle něj převažoval klid a racionální přístup. "Emočně jsme se s tím všichni vyrovnali už v těch prvních dnech, kdy jsme se dozvěděli výsledky referenda," uvedl.