Německý ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier řekl, že jednání o odchodu Británie by měly začít „tak rychle, jak je to jen možné“ .

„Chápeme a respektujeme výsledky (referenda) a chápeme, že se nyní Velká Británie soustředí sama na sebe,“ řekl Steinmeier, ale hned dodal, že stejné to má zbytek Evropy: ”Proto odsud říkáme společně - tento proces (odchodu) by měl začít tak brzy, jak jen to bude možné, abychom neuvázli, ale soustředili se na budoucnost Evropy.”

V podobném duchu se vyjádřil po setkání francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. „Respektujeme rozhodnutí Británie o vystoupení z EU, ale požadujeme, aby Evropa byla také respektována. Nemůžeme mít období nejistoty s finančními a politickými následky.“

Členové unie tak dále zvyšují tlak na Británii, aby s oficiální žádostí o vystoupení z osmadvacítky neváhala. Ta to zatím odkládá s tím, že není třeba spěchat. Řekl to v pátek nejen britský premiér David Cameron, když oznamoval demisi, ale i vůdce kampaně za odchod Boris Johnson.

Na rychlý odchod tlačí jak předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker [celá zpráva], tak předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Ten v rozhovoru pro dnešní vydání listu Süddeutsche Zeitung označil za skandální, že britský premiér David Cameron míní nechat vyjednání odchodu na svém nástupci, který bude vybrán až v říjnu. [celá zpráva] Podle Schulze tím Cameron ”drží celý kontinent jako rukojmí”. [celá zpráva]

Výsledek britského referenda o setrvání v EU staví před nezodpovězené otázky nejen Evropu, ale celou planetu, uvedl francouzský prezident Francois Hollande v rozhovoru s generálním tajemníkem OSN .