Hlavní obsah
 

David Cameron oznámil rezignaci, odejde na podzim

Britský premiér David Cameron oznámil v pátek po referendu, ve kterém obyvatelé Spojeného království rozhodli o odchodu z EU, že opustí funkci předsedy vlády. Neudělá to hned, protože je potřeba vyjednat odchod z Unie, ale na podzim. Nový premiér by měl vzejít z říjnové konference konzervativců.

 
David Cameron oznámil rezignaci, odejde na podzim

„Británie potřebuje čerstvé vedení,“ řekl David Cameron v krátkém projevu před sídlem předsedy vlády. „Nemyslím, že by bylo správné, abych byl kapitánem, který povede naši zemi do jejího dalšího cíle,” dodal. Nový premiér podle něj bude vybrán na říjnové stranické konferenci konzervativců.

Zdůraznil, že sám je přesvědčen, že by země neměla z EU odcházet: „Jsem přesvědčen, že Británie je silnější a bezpečnější v EU. Britský lid ale učinil jasné rozhodnutí vydat se jinou cestou. Jeho vůli je potřeba respektovat.

Zmínil i vysokou účast Britů v referendu, jednu z nejvyšších v historii.

Cameron vyzdvihl, že „není pochyb o výsledku“ referenda. Zmínil také demokratické tradice: „Můžeme být hrdi, že na těchto ostrovech věříme lidem, že se mohou vyjádřit ke klíčovým otázkám. Nemáme jen parlamentní demokracii.“

Výsledek hlasování o odchodu Spojeného království z EU

Foto: Novinky.cz s použitím Reuters

Dodal, že na vyjednávání s EU se musejí podílet i zástupci skotského, velšského a severoirského parlamentu. Předsedkyně Skotské národní strany Nicola Sturgeonová už naznačila, že chce Skotsko udržet v EU, a zřejmě se pokusí o další referendum o samostatnosti. Irští republikáni ze Sinn Féin už oznámili, že nadále usilují o sjednocení Irska.

Britský Premiér David Cameron se s manželkou Samanthou vrací do čísla 10 poté, co v reakci na referendum o brexitu oznámil, že na podzim skončí ve funkci.

Foto: Stefan Wermuth, Reuters

Ministerský předseda Brity ujistil, že se jich v nejbližší době nedotknou žádné zásadní změny, a prohlásil, že budoucí vztahy s EU bude země teprve řešit.

Výsledek referenda o odchodu Velké Británie z EU

Foto: David Ryneš, Novinky

Snažil se také uklidnit investory v době, kdy padá burza a libra slábne: „Ujišťuji trhy, že britská ekonomika je v zásadě silná.”

Štefan Oláh 22 let

trvale žije v Prachaticích,v ulici Národní 1008

vysoký 175 až 185 centimetrů

štíhlé postavy

černé, krátce střižené kudrnaté vlasy

hnědé oči

Foto v galerii.

Související téma:

Ilustrační foto.

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků