"Počet lidí, kteří k nám přicházejí žádat o azyl, v prvním čtvrtletí 2016 výrazně klesl," řekl ministr. "Nelze popřít, že ke snížení počtu běženců v Německu podstatně přispělo uzavření takzvané balkánské cesty," uvedl ministr.

V březnu požádalo v Německu o azyl 59 tisíc lidí. To je o osm tisíc méně než v únoru. De Maiziére očekává další pokles počtu migrantů v dalších měsících díky přijetí dohody mezi Evropskou uniíTureckem, která umožňuje vracet z řeckých ostrovů do Turecka běžence, již tam doplují přes Egejské moře. [celá zpráva]

Ve srovnání s loňskem zůstává počet migrantů přesto vysoký: loni v prvním čtvrtletí požádalo v Německu o azyl 85 tisíc lidí.

Změnila se však struktura žadatelů. Zatímco v prvních třech měsících loňského roku žádali o azyl především občané balkánských států, nyní je jejich podíl minimální a polovinu žádostí předložili Syřané.

Ministr Maiziére ale zároveň upozornil na to, že je ještě příliš brzy na odhad, kolik lidí do Německa za celý letošní rok dorazí. Zatím se nedá odhadnout, jaký bude vývoj na migrační cestě přes Středozemní moře do Itálie, kterou přes zimu uprchlíci nevyužívali kvůli příliš nebezpečným podmínkám na moři.