„Jsem si docela jist, že během této Evropské rady dosáhneme dohody,“ prohlásil ve čtvrtek po poledni předseda Evropské rady Jean-Claude Juncker a vyjádřil přesvědčení, že Británie zůstane „aktivním a konstruktivním členem Evropské unie“.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Jak ale upozornila britská média, čeká premiéra Davida Camerona tvrdá bitva na několika frontách. Všechny delegace si podle výpovědí evropských diplomatů s sebou přivezly celé „válečné kabinety právníků“.

Čtěte také:
Sobotka: Loňská migrační krize se nesmí opakovat
Merkelová tlačí na dohodu s Tureckem
Tusk: Brexit je reálný, přicházejí kritické chvíle

Prvotní návrh dohody dorazil k vládám členských zemí ve středu v noci a je v něm množství pasáží, jež Britům, kteří mají brzy v referendu rozhodnout o setrvání, nebo vystoupení z EU, vonět nebudou.

Cameron kupříkladu zatím naráží i se svou snahou omezit dávky cizincům v Británii na první čtyři roky. To by se v praxi dotklo i desetitisíců Čechů, kteří ve Velké Británii pracují a žijí.

Dávky a „pozitivní posun”

Z návrhu přitom podle britských listů The Daily Telegraph a The Guardian i německé agentury DPA vypadla klíčová věta o omezení dávek na děti. Zmíněná média se shodují, že to může znamenat časově neupřesněné omezení těchto dávek pro cizince ve všech zemích EU. Shodně také poznamenávají, že z toho nebudou nadšené země tzv. visegrádské čtyřky, jejímž členem je i Česká republika.

Jak ale před odletem do Bruselu řekl český premiér Bohuslav Sobotka, mohl by to být přijatelný kompromis.

„Návrh obsahuje pozitivní posuny,“ citovala jeho slova ČTK. Návrh stále podle Sobotky nevypadá tak, jak by si Praha představovala, nicméně posun, který Sobotka kvituje, je v tom, že „se změna sociálních dávek nebude vztahovat na jiné věci než na přídavky na děti“.

Čeští pracovníci v Británii ani v dalších evropských zemích tak podle premiéra nebudou v budoucnu postiženi nižším důchodem.