Cílem mise ovšem podle Stoltenberga není „zastavování nebo zatlačování lodí s uprchlíky nazpět“. NATO však poskytne „důležité informace, aby pomohlo v boji proti pašování lidí“.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Operaci má vést Stálá námořní skupina č. 2 pod německým velením. Má spolupracovat s řeckou a tureckou pobřežní stráží.

Okamžitý zákrok

O vyslání námořní mise NATO požádaly Německo, Turecko a Řecko. Americký ministr obrany Ashton Carter ve čtvrtek potvrdil, že vojenští velitelé dostanou za úkol vypracovat plány nasazení.

 

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Cílem má být zákrok „proti zločineckému syndikátu, který zneužívá chudé lidi“ a za přemrštěné částky je na přeplněných člunech nezajištěné posílá na moře.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová k tomu dodala, že je nutná okamžitá reakce. „Je důležité, abychom teď jednali rychle,“ citovala její slova agentura Reuters.

Podle Cartera je třeba, aby se na misi podílely všechny země. Český ministr obrany Martin Stropnický už ve středu prohlásil, že hlídky NATO by mohly monitorovat také turecko-syrské pohraničí.

Přes Egejské moře dorazilo do Řecka od Nového roku téměř 75 000 běženců. To je v meziročním srovnání desetinásobný počet.