Oba muži před soudem přiznali, že patřili do skupiny několika desítek radikálních islamistů působící v dolnosaských městech Wolfsburg a Celle. Od duchovního, který ke skupině pravidelně promlouval, se nechali přesvědčit k cestě do Sýrie a k účasti v tamní občanské válce.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dvojice odcestovala přes Turecko do Sýrie loni v květnu. Nyní sedmadvacetiletý Ayoub B. se následně přidal k ozbrojeným skupinám Islámského státu a podílel se na bojích v Iráku.

Šestadvacetiletý Ebrahim H. B. se přihlásil jako dobrovolník k sebevražednému atentátu v Bagdádu, nakonec ho však neuskutečnil.

Pešmergové při útoku na IS v Sindžáru

Pešmergové bojující s bojovníky Islámského státu v Sindžáru.

FOTO: Reuters

Přišli o iluze

Po třech měsících se oba muži vrátili do Německa. U soudu vypověděli, že přišli o iluze o tom, jak vypadá boj, pro který je duchovní přesvědčil, a že před džihádisty utekli. Po příletu do Německa dvojici zadržela policie, od té doby byli ve vazbě.

Státní zástupce původně požadoval pro oba muže desetileté vězení, což je horní hranice pro členství v zahraniční teroristické organizaci. Soud ale přihlédl k úplnému doznání obou obviněných a udělil jim nižší tresty.

K islamistům se už přidalo na 800 Němců

Podle Německé kontrarozvědky se k Islámskému státu přidalo už zhruba 800 německých občanů. Asi stovka z nich v bojích na Blízkém východě padla, třetina se jich vrátila do vlasti.

Úřady považují navrátilce za nebezpečné, protože umějí zacházet se zbraněmi a navíc by mohli radikalizovat další mladé muslimy, již by mohli v lidech s bojovou zkušeností vidět hrdiny.

Procesy s navrátilci z Iráku a Sýrie začaly v Německu loni na podzim. Zatím soudy poslaly do vězení zhruba desítku z nich.