Podle mluvčího hasičů Pierra Meyse přivolali pomoc zaměstnanci mešity s tím, že kolem poledne našli u vchodu do svatostánku balíček s desítkou obálek obsahující bílý prášek a obávali se, že by mohlo jít o nějakou nebezpečnou látku.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Sedm lidí bylo z mešity převezeno do nemocnice na dekontaminaci. Pět civilistů a dva policisté podle Meyse nejevili žádné známky újmy na zdraví.

Analýzy prášku poměrně rychle ukázaly, že jde pouze o mouku. Bezpečnostní poplach kolem podezřelého nálezu byl odvolán krátce před 16:00 SEČ. „Vše je negativní,” řekl podle agentury AFP k výsledkům testů Meys.

Velká mešita se nachází poblíž budovy evropského parlamentu. Stojí v chudé čtvrti Molenbeek, kde je hodně muslimů, a kde žili i radikálové včetně atentátníků z Paříže.

Policisté, hasiči a zdravotníci před velkou mešitou v Bruselu

Policisté, hasiči a zdravotníci před velkou mešitou v Bruselu

FOTO: Francois Lenoir, Reuters

Belgičtí policisté před Velkou mešitou v Bruselu

Belgičtí policisté před Velkou mešitou v Bruselu

FOTO: Francois Lenoir, Reuters

Podle muslima Mohameda Dahmichiho, který mešitu navštěvuje, zásilku otevřel a pojal podezření sám imám, hlavní duchovní mešity. Patronem mešity je podle zpravodajských webů Saúdská Arábie, spojenec Západu na Blízkém východě.

Od soboty v Bruselu kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku platil nejvyšší stupeň bezpečnostních opatření, který ve čtvrtek úřady snížily na druhý nejvyšší. [celá zpráva]

Ve středu se po několika dnech rozjela část metra a otevřely se školy. [celá zpráva]

Podle médií obdržely belgické mešity po pařížských atentátech z 13. listopadu řadu hrozeb a muslimům byly adresovány i výhrůžky smrtí. Část jich muslimům adresovala skupina, která si říká Křesťanský stát. V Belgii žije zhruba půl miliónu muslimů.

„Není to dobré. Vzhledem k tomu, co vše se děje nyní v Bruselu, se bojím vycházet z domu,” svěřil se Dahmichi, když ve čtvrtek přihlížel zásahu bezpečnostních sil v mešitě a její evakuaci.