Hlavní obsah
Vojenská hlídka na velkém náměstí v Bruselu Foto: Yves Herman, Reuters

Nebudeme žít pod taktovkou islámského režimu, vyhlásil bruselský primátor

Pátý den od vyhlášení nejvyššího stupně nebezpečí končí v Bruselu řada omezení praktického života. Začalo jezdit metro, školní i předškolní zařízení se opět otevírají, stejně jako řada kulturních institucí i obchodních center. Na představitele státu se však snáší čím dál tvrdší kritika.

Vojenská hlídka na velkém náměstí v Bruselu Foto: Yves Herman, Reuters
Nebudeme žít pod taktovkou islámského režimu, vyhlásil bruselský primátor

„Nevím, jak to bude zítra (ve středu, pozn. red.) fakticky vypadat, nicméně belgická vláda má velkou snahu vrátit život do normálních kolejí. Už má k dispozici ekonomické analýzy, které říkají, že už teď je země postižená a řada podniků může mít problémy, s čímž také souvisí i nabídnuté daňové úlevy,“ řekl v úterý Právu bezpečnostní expert působící v Bruselu Radek Khol.

Zdůraznil, že preventivní opatření budou v zemi i v Bruselu pravděpodobně trvat další týdny, případně až měsíce, přičemž bezpečnostní složky budou pokračovat ve vyšetřování.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Klima strachu

„Nebudeme žít pod taktovkou islámského režimu. Pokud necháme zavřené školy, zrušíme kulturu a zakážeme lidem zábavu, tak podle koho vlastně žijeme,“ rozhořčil se v rozhovoru pro belgický deník Le Soir bruselský primátor Yvan Mayeur.

Zároveň přiznal, že vracet se k normálnímu životnímu stylu příliš rychle by nebylo rozumné. Potvrdil zvýšení počtu hlídek u stanic metra, nádraží i škol. Z nich by však neměly vzniknout „bunkry“.

Zavřená minimálně do pátku zůstávají velká muzea, do oblíbeného Atomia se již návštěvníci dostanou. Tolik očekávané finále Davis Cupu mezi Belgií a Velkou Británií by se mělo odehrát od pátku do neděle v Gentu.

„Cesta do Belgie a pobyt v Bruselu je na zvážení každého jedince. Brusel je velké evropské město, kde život sice není bez rizika, ale není to válečná zóna. I tady můžete být na špatném místě ve špatnou dobu,“ upozornil Radek Khol.

Zkrachovalý stát bez národa

Podle rozhodnutí bezpečnostní rady státu bude nejvyšší bezpečnostní stupeň v Bruselu zachován do pondělí 30. listopadu. Pro zbytek země zůstává stupeň ohrožení na úrovni 3. Pro obyvatele platí stejná doporučení jako dosud: dbát při pobytu v Belgii zvýšené opatrnosti a řídit se pokyny bezpečnostních orgánů, zejména na místech s větší koncentrací osob.

„Strach je špatný rádce. To poslední, co bychom měli udělat, je strachu ustoupit,“ vyzval všechny Gerben Van den Abbeele, který založil facebookovou stránku Sorry, we´re open (Promiňte, máme otevřeno).

Podle úterního vydání francouzského listu Le Monde selhaly belgické bezpečnostní složky v boji proti terorismu na plné čáře a deník doslova píše, že Belgie je zemí s „matoucí regionalizací a státem bez národa“.

Tim King jde v listu Politico ještě dál, když píše, že Belgie je „zkrachovalý stát“. „Jak ukázala páteční tragédie v Paříži, zbytek Evropy musí platit za selhání v Belgii,“ uzavřel svůj příspěvek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků