„Dublinský systém je mrtvý, protože ho nikdo - až na malé výjimky - nedodržuje,“ reagoval na náhlou změnu maďarského postoje ministr zahraničí Péter Szijjartó.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Na základě zmíněného systému by mohlo Německo vracet migranty do zemí, kde poprvé vstoupili na území unie.

ČTĚTE TAKÉ
Německo obrátilo a řeklo dost. Uprchlíky bude vracet podle starých pravidel

Szijjártó v této souvislosti naznačil, že pokud Řecko, jako první země, kde migranti vstoupí na území unie, uprchlíky neregistruje, není možné dublinský systém aplikovat v praxi.

„Pokud někdo směřuje ze Sýrie do Evropy, je fyzicky nemožné, aby vstoupil na území Evropské unie až v Maďarsku. Ani jednoho Syřana proto není možné vrátit do Maďarska,“ konstatoval šéf maďarské diplomacie.

Česko trvá na hotspotech

Český ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD) na obrat v německé imigrační politice zareagoval konstatováním, že bude realizace něčeho podobného problematická.

Pokud nedošlo a nedochází k důsledné registraci uprchlíků v okamžiku, kdy vstupují do Evropské unie...tak Německo bude mít těžko dostatečnou oporu pro to, aby to mohlo realizovat. Bohuslav Sobotka

„Já se obávám, pokud nedošlo a nedochází k důsledné registraci uprchlíků v okamžiku, kdy vstupují do Evropské unie, což se bohužel neděje v posledních měsících a důsledně se to neděje ani dnes, zejména je to problém, pokud jde o registraci v Řecku, tak Německo bude mít těžko dostatečnou oporu pro to, aby to mohlo realizovat," řekl Sobotka.

Sobotka bude jednat i za Poláky

Český premiér se vyjádřil také ke čtvrteční schůzce Evropské rady, na které bude zastupovat Polsko, za které nemůže přijet hlava státu ani šéf vládního kabinetu. Sobotka prý obdržel polské stanovisko na tento summit v dopise končící premiérky Ewy Kopaczové. [celá zpráva]

Na jednání bude český premiér mluvit za obě země v bodech, kde mají stejné názory.

„V té části, kde bude chtít Polsko zmínit něco navíc oproti mandátu České republiky, tak ještě připomenu, že toto je názor Polska,” popsal Sobotka.

Krach Dublinu už přiznal i Juncker

Německé oznámení návratu k dublinskému systému je překvapivé mimo jiné i proto, že o jeho nefunkčnosti hovořil už na konci října předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

„V otázce běženců bude nutné, abychom změnili dublinský systém. Již nefunguje. Když nefunguje, tak ho nemůžeme uplatňovat a komise proto vypracuje příslušné návrhy. A to v průběhu jara 2016, pokud možno dříve,” řekl šéf EK 28. října v projevu na konferenci odborníků na ekonomické a sociální otázky v Paříži CESE. [celá zpráva]