Vojáci měli v rámci mise ze stroje slanit z výšky zhruba deseti metrů. „Zhruba v 10 metrech došlo k prosednutí vrtulníku s následným pádem na zem. Vrtulník byl značně poškozen,“ popsal nehodu šéf armádního letectva Libor Štefánik.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Zranění čtyř vojáků a jednoho člena posádky jsou lehká, jedná se především o zhmožděniny a odřeniny. Jediným těžším zraněním je podle Štefánika tržná rána na spánku. Všichni vojáci už byli propuštěni z nemocnice a v pátek večer se vrátili do Česka, kde budou vyšetřeni.

„Situace dopadla velmi dobře, oproti tomu, co se případně mohlo stát,“ shrnul ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Ten rovněž zdůraznil, že vrtulník prošel před nedávnem modernizací a pilot měl na tomto typu nalétáno 4600 hodin.  Dodal, že k incidentu došlo ve čtvrtek v 16:45. Na místo v pátek ráno odletěl tým českých vyšetřovatelů.

Vrtulník a posádka jsou z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, přepravovaní vojáci jsou příslušníky 601. skupiny speciálních sil v Prostějově.

Největší cvičení za desetiletí

Trident Juncture je největším cvičením sil NATO za desetiletí. Účastní se ho 36 000 vojáků z více než 30 aliančních a partnerských zemí.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Vojenské cvičení NATO Trident Juncture v Portugalsku. Zdroj:Reuters

Probíhá nejen ve Španělsku, ale také v Itálii, Portugalsku, v Atlantiku, Středozemním moři a také v Kanadě, Norsku, Německu, Belgii a Nizozemsku. Začalo už v říjnu a končí tento týden v pátek.