„Přijel jsem, abych předsedu (Schulze) informoval, že Maďarsko udělalo všechno možné pro dodržení pravidel. V parlamentu právě vzniká nový balík regulačních opatření, budujeme fyzickou bariéru. To všechno bude od 15. září vytvářet novou situaci v Maďarsku a Evropě. Teď máme týden, abychom se na to připravili,“ prohlásil podle agentury Reuters Orbán.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Masivní uprchlická vlna je podle něj hrozbou pro schengenský systém, přitom jde o problém Německa. „To není evropský problém, je to německý problém,” prohlásil Orbán a dodal, že „všichni se chtějí dostat do Německa”. „Nikdo nechce zůstat v Maďarsku, na Slovensku, v Polsku nebo v Estonsku,” podotkl.

Orbán narážel nejen na skutečnost, že většina azylantů chce do Německa, ale také na to, že Berlín pozastavil platnost Dublinských dohod a oznámil, že vyřídí žádost každého Syřana, který míří do Německa, i kdyby se jeho případem podle dohod měla zabývat jiná evropská země. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Uprchlíci nelegálně přelézají plot na srbsko-maďarské hranici.

„My Maďaři i lidé v Evropě jsme plní strachu, protože vidíme, že evropští lídři a mezi nimi předsedové vlád nemají situaci pod kontrolou,“ uvedl dále premiér.

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval šéfku daňové správy, aby na amerického diplomata podala žalobu za pomluvu.

Maďarský premiér Viktor Orbán

FOTO: Bernadett Szabo, Reuters

Orbán také ve čtvrtek zveřejnil článek v německém deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Uvedl v něm mimo jiné, že jeho zemi zaplavili běženci, kteří by mohli podkopat křesťanské základy starého kontinentu. „Lidé po nás chtějí, abychom situaci dostali pod kontrolu a ochránili naše hranicei,“ napsal.

„Pozvání ke stolu”

Vedoucí úřadu maďarské vlády a ministr János Lázár se na adresu Německa ve čtvrtek vyjádřil v podobně nesmlouvavém duchu jako premiér Orbán. Prohlásil, že za chaos na budapešťském Východním nádraží může Německo.

„Pozvali syrské migranty k prostřenému stolu,“ uvedl. Podle Lázára Německo jeden den pozvalo migranty a druhý den vyzvalo Maďarsko k dodržování pravidel Evropské unie a Schengenu.

„Představitel německého ministerstva vnitra v neděli řekl maďarskému velvyslanci v Berlíně, abychom vybrali 200 až 300 lidí, pustili je do vlaků, ale abychom o tom neřekli tisku,“ uvedl Lázár.

Vyzval také pracovníky německého velvyslanectví v Budapešti, aby přišli na Východní nádraží a informovali migranty o německém postoji. „Nebo ať jdou migranti k německému velvyslanectví,“ dodal.