Z Bodrumu je to na Kos přes moře jen něco přes dvacet kilometrů. Lidé, kteří prchají před válkou a nechtějí uváznout mezi 1,8 miliónu syrských uprchlíků v tureckých táborech, si vybírají právě tento nejužší mořský přechod na území Evropy. Přestože je to poměrně krátká cesta, běženci se na ni vydávají často špatně vybavení, a tak jsou tu utonulí na denním pořádku. Jen za poslední týden vytáhla turecká pobřežní stráž z moře pět těl.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dá se říci, že turečtí prodejci hbitě využili díru na trhu, když velmi rychle rozšířili nabídku svého zboží o záchranné vesty ve všech možných velikostech, včetně provedení pro děti nebo těhotné ženy. Oranžové vesty nahradily v regálech zaručeně pravá trika a košile prestižních značek ve stáncích od Bodrumu až do nedalekého Bitezu, popsal redaktor Daily Mailu. Ceny se pohybují v přepočtu mezi třemi až devíti sty korun.

Syrští uprchlíci v Bodrumu nakupují záchranné vesty od tureckých prodejců.

Syrští uprchlíci v Bodrumu nakupují záchranné vesty od tureckých prodejců.

FOTO: Lefteris Pitarakis, ČTK/AP

„Jsou pravé. Mám na ně certifikát pravosti,” ujišťoval majitel obchodu VenusSpor v Bodrumu a ukazoval značku CE. „Ochrání ve vodě i několik hodin, ne jako jiné, které se dneska po Bodrumu prodávají,” doplnil muž, který i s celou svou rodinou tráví dny vysvětlováním syrským uprchlíkům lámanou angličtinou, jak se vesty používají.

„Bůh to vidí a ví, že ty ubožáky nepodvádím. Jen zvyšuji jejich šanci na přežití, narozdíl od mnohých jiných tady, kteří prodávají šunty a jen se na těch chudácích obohacují,” trvá na svém.

Mobil je to nejcennější, co máme

Vedle záchranných vest jde v Bodrumu na odbyt ještě jeden artikl, kterým jsou uzavíratelné vodotěsné igelitové sáčky v přepočtu po zhruba 40 korunách za kus. Uprchlíci do nich před nebezpečnou cestou ukládají to nejcennější, co mají - mobily.

Někteří lidé v Evropě často poukazují na to, že uprchlíci jsou vybaveni smartphony, z čehož soudí, že jsou vlastně materiálně dobře zabezpečeni. Telefon je ale často to jediné, co mají, a na jiném majetku jim tolik nesejde, neboť dobrý mobil jim často může zachránit život.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

„Telefony jsou pro nás na cestě důležitější než cokoliv jiného, dokonce důležitější než jídlo,” řekl Daily Mailu 32letý Vaíl ze syrského Homsu, který nakonec dorazil na Kos.

Mobily uprchlíkům umožňují komunikovat v rámci facebookových skupin, sdílet rady, zkušenosti a fotografie, využívat mapy a navigaci nebo vypočítávat náklady. Přes aplikace typu WhatsApp či Viber, kterými lze telefonovat přes internet prostřednictvím wi-fi sítí, pak kontaktují své blízké.

„Na loďku si nemůžeme nic vzít, je totálně přeplněná, všechno tu musíme nechat, ale telefony jsou naším nejcennějším majetkem,” dodal Vaíl, který uprchl ze Sýrie se ženou a třemi dětmi. Je jedním ze 135 tisíc běženců, kteří v letošním roce dorazili do Řecka v rámci nejhorší evropské migrační krize od druhé světové války.

Turečtí obchodníci nabízejí záchranné vesty také pro děti i těhotné ženy.

Turečtí obchodníci nabízejí záchranné vesty také pro děti i těhotné ženy.

FOTO: Lefteris Pitarakis, ČTK/AP