„Můj život je v nebezpečí. Francie je jedinou zemí, jež mi může poskytnout nezbytnou ochranu proti politické perzekuci, které čelím,“ napsal podle deníku Le Monde Assange Hollandovi.

Assange také upozornil, že jeho nejmladší potomek má francouzské občanství po matce. „Neviděl jsem je pět let, od chvíle, kdy jsem začal být politicky stíhán,“ upozornil.

Podotkl také, že ho potěšila výzva francouzské ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraové, že by mu Paříž měla udělit azyl.

Francouzský prezident Francoise Hollande

Francouzský prezident François Hollande

FOTO: Pool, Reuters

Hollandův úřad žádost zamítl necelou hodinu poté, co dopis otiskl server Le Monde.

„Francie obdržela dopis od pana Assange. Z důkladného zhodnocení právní a materiální situace pana Assange vyplynulo, že Francie nemůže žádosti vyhovět,“ ohlásil Elysejský palác. Dále vysvětlil, že Assange není v bezprostředním ohrožení a navíc je na něj vypsán evropský zatykač.

Assange dopis odeslal z velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, kam se už před třemi lety uchýlil před britskou policií, aby nemohl být vydán do Švédska, kde byl nařčen dvěma ženami ze znásilnění. Assange tvrdí, že se ho nedopustil a nařčení je účelové s cílem dostat ho před soud v USA, jejichž tajné materiály zveřejnil.

V posledních dnech server WikiLeaks také upozornil na sledování tří francouzských prezidentů, ale i německých ministrů americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA).