Evropští velvyslanci se shodli, že by platnost sankcí měla být rozšířena nejméně do konce ledna příštího roku. Formálně mají krok potvrdit ministři zahraničních věcí evropské osmadvacítky na své pondělní schůzce v Lucemburku.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) už o víkendu v České televizi uvedl, že sankce ve stávající podobě budou zřejmě prodlouženy do konce roku. Řekl, že „na základě dosavadních debat“ to pokládá „za nejpravděpodobnější verzi“.

Moskva s tím podle prohlášení ruského ministra financí Antona Siluanova počítala. „V našich odhadech hospodářského vývoje bylo k této otázce přihlédnuto,” řekl.

EU uvalila sankce na vybrané ruské politiky, podnikatele a firmy působící mimo jiné v bankovnictví, obranném a energetickém sektoru, loni v létě po ruské anexi Krymu a vypuknutí bojů na Donbasu.

Unijní představitelé prohlašují, že jsou připraveni sankce zmírnit nebo odvolat, až se prokáže naplňování dohod z Minsku.