Bezprostřední příčinou nepokojů byl incident Syřanů a Iráčanů s afghánskými migranty v jednom z uprchlických táborů. Proti násilnostem zakročila řecká policie, která začala bez rozlišení všechny přistěhovalce bít. Tři lidé byli podle řeckých lékařů ošetřeni v nemocnici.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Na protest proti policejnímu násilí několik set lidí pochodovalo do města Mytilini, které je na ostrově Lesbos hlavním přístavem.

Životní podmínky jsou podle syrských a iráckých demonstrantů neúnosné, v táborech není zavedena elektřina a chybí základní hygienické vybavení.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Pobřežní stráž zachránila u ostrova Lesbos uprchlíky z Asie a Blízkého východu

Zdroj: Reuters

„Není to tábor, je to neštěstí, je to zoo," stěžoval si Sámer, jeden z Iráčanů, který před několika dny přijel na malé lodi spolu s desítkami ostatních z Turecka. „Každý den tady bojujeme. Nemůžeme ochránit náš lid, naše ženy,“ dodal.

Sálim, desetiměsíční kojenec ze Sýrie spí uprostřed skupiny migrantů na Lesbosu

Sálim, desetiměsíční kojenec ze Sýrie, spí uprostřed skupiny migrantů na Lesbu.

FOTO: Thanassis Stavrakis, ČTK/AP

„Nechceme se s nikým prát, chceme jen své dokumenty,“ uvedl Fádí, Syřan z Damašku, který také neuvedl své rodinné jméno v obavě z perzekuce.

Do Řecka letos už dorazilo na 50 000 uprchlíků, zatímco ve stejné době loni jich bylo 6500. Ostrov Lesbos, ležící nedaleko turecké pevniny, je častou vstupní branou, podle OSN až polovina uprchlíků cestuje do Řecka právě tudy.