Výnos je úpravou výnosu z roku 1995 o informacích, které by měly být státním tajemstvím. Až dosud byly vojenské ztráty Ruska považovány za tajné pouze za válečného stavu.

Stejný výnos navíc uvádí, že od nynějška jsou ruským státním tajemstvím také informace o jedincích, o které se zajímá rozvědka, kontrarozvědka a další operační složky s cílem využít je jako tajné spolupracovníky. Dosud byly tajné pouze informace o lidech, kteří už s tajnými službami spolupracovali.

Putin o úpravě rozhodl v době, kdy je ruská armáda obviňována z účasti v boji mezi ukrajinskou armádou a povstalci na východní Ukrajině. Moskva to popírá. Reuters však upozornil, že stejně tak Moskva popírala nasazení vojáků při obsazování Krymu, který anektovala. Až o rok později Putin otevřeně přiznal, že muži v uniformách bez označení a výložek byli armádní příslušníci. [celá zpráva]

Video

Putin: Za zády krymské domobrany stáli naši vojáci.

Agenturní dopisovatel informoval, že počátkem týdne viděl na ukrajinské hranici velké množství ozbrojených jednotek bez označení.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle Reuters odmítl výnos bezprostředně po jeho zveřejnění na stránkách ruské vlády komentovat. Na dotaz, zda plánuje invazi na Ukrajinu, Peskov odpověděl: „Považuji za nevhodnou samotnou formulaci této otázky, ,jestli se nepřipravuje invaze’.”