Hlavní obsah
 

Putin přiznal nasazení ruských vojáků na Krymu

Vojenské akce ani připojení Krymu Rusko předem neplánovalo, vše vyplynulo z převratných událostí na Ukrajině a pádu vlády prezidenta Viktora Janukovyče. V ruské televizi to ve čtvrtek řekl ruský prezident Vladimir Putin. Současně poprvé přiznal nasazení ruských vojáků během krymské krize.

 
Putin přiznal nasazení ruských vojáků na Krymu

„Nic se nepřipravovalo. Všechno se dálo za chodu na základě momentální situace. Ale dělalo se to skutečně velmi profesionálně. Naším úkolem nebylo, abychom tam jednali v plném smyslu ozbrojenými silami. Šlo o zabezpečení občanů, aby mohli projevit svoji vůli,“ prohlásil Putin.

„Za zády krymské domobrany samozřejmě stáli naši vojáci, kteří jednali velmi rozumně, ale rozhodně a profesionálně. Jinak by jednoduše nebylo možné uspořádat otevřené, spravedlivé a důstojné referendum a pomoci lidem vyjádřit svoji svobodnou vůli,” dodal.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Před ukrajinskou základnou Perevalnoje na Krymu hlídkují ozbrojenci v kuklách

Video: Reuters

Na nasazení ruské armády opakovaně upozorňoval Kyjev i západ. Moskva to však dosud popírala.

Anexi jsme předem neplánovali, tvrdí

Putin upozornil, že po nástupu nové ukrajinské vlády byla hrozba vůči ruskojazyčnému obyvatelstvu Krymu zcela hmatatelná“.

„To vedlo lid, aby se zamyslel nad budoucností a požádal Rusko o pomoc. Tím jsme se řídili. Rusko nikdy neplánovalo žádné anexe, ani vojenské akce. Nikdy. Ale zároveň jsme vždy doufali, že Rusové na Krymu nebudou utiskováni a terčem hrozeb. Když nastala situace možných hrozeb a útisku, pak jsme se zamysleli, co dělat. Právě tehdy, ne dříve, jsme se rozhodli, že je podpoříme,“ vysvětlil Putin.

Související témata

Ruský premiér Vladimir Putin

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Socha stále opěvovaného Lenina

Foto: Profimedia.cz

Krym

Foto: Profimedia.cz

V bezpečnostní radě nikdo neměl námitky a všichni podpořili moje stanovisko. Všechno bylo splněno rozhodně,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků