„Nespáchal jsem žádný zločin, zákon jsem neporušil,“ prohlásil před soudem Strauss-Kahn, kterému kariéru v MMF zničila jeho vášeň k ženám.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Obžaloba se snaží vzbudit dojem, že se děly bezuzdné věci,” uvedl. Zároveň přiznal, že se sexuálních večírků účastnil, podle jeho slov jich ale nebylo mnoho. „Celkem to bylo jen dvanáct večírků – to jsou jen čtyři za rok v období tří let,“ citovala Strausse-Kahna BBC.

Exšéf MMF se snaží vyvrátit obvinění, že věděl, že sexuální večírky, které se konaly v roce 2010 a 2011 v severní Francii, v Paříži a ve Washingtonu a které organizovali jeho známí podnikatelé, byly sjednávány s pasáky a prostitutkami. Samotná prostituce není ve Francii trestná, kuplířství ano.

Dominique Strauss-Kahn (uprostřed) při příjezdu k soudu v Lille

Dominique Strauss-Kahn (uprostřed) při příjezdu k soudu v Lille

FOTO: Michel Spingler, ČTK/AP

Například bývalá prostitutka Mounia u soudu v Lille v pondělí vypověděla, že ji speciálně pro tehdejšího šéfa MMF v roce 2011 vybral a najal podnikatel David Roquet. Tento muž byl podle agentury AFP tehdy fascinován osobností Strausse-Kahna, v němž už viděl prezidenta Francie, jak předvídaly průzkumy.

Roquet nyní u soudu řekl, že DSK o placení žen nevěděl, že mu je představoval jen jako „kultivované a elegantní dívky“.

Svědkyně: Všichni o penězích věděli

Mounia ale u soudu prohlásila, že „není pochyb o tom, že (na večírcích) každý věděl, že dívky dostaly zaplaceno“.

Napětí kolem očekávaného prvního vystoupení Strausse-Kahna od začátku procesu, který začal 2. února, v úterý umocnily tři aktivistky feministického hnutí Femen.

Jedna z aktivistek FEMEN, která se vrhla na auto bývalého šéfa MMF Dominiqua Strausse-Kahna.

Jedna z aktivistek Femen, která se vrhla na auto bývalého šéfa MMF Dominiqua Strausse-Kahna.

FOTO: Christophe Ena, ČTK/AP

Dívky s obnaženými ňadry se při ranním příjezdu obžalovaného vrhly na jeho auto s pokřiky, kterými odsuzovaly zneužívání žen vlivnými muži. Krátce poté je zadržela a odvezla policie.

Až deset let vězení

Strauss-Kahn již dříve přiznal, že měl zálibu v bouřlivých večírcích a v sexu s mnoha ženami. Vždy ale tvrdil, že nevěděl, že přítomné ženy byly prostitutky a že byly placeny.

To podle obžaloby ale zní nepravděpodobně. DSK, jak novináři bývalému šéfovi MMF přezdívají, podle obžaloby o pozadí večírků svých přátel musel přinejmenším tušit, proto se na kuplířství podílel.

Proces v Lille, v němž je stíháno dalších 13 lidí, se odehrává bezmála čtyři roky poté, co Strauss-Kahn musel opustit post šéfa MMF a ztratil šanci kandidovat na francouzského prezidenta kvůli obvinění, že v jednom newyorském luxusním hotelu sexuálně napadl pokojskou.

Strauss-Kahnovi hrozí až desetileté vězení a pokuta 1,5 miliónu eur (41,6 miliónu Kč). Proces má skončit 20. února.