„Stačí říct, že máme jisté rozpory ohledně jistých skutečností týkajících se Ukrajiny. Dohodli jsme se vyměňovat si informace na toto téma. Také jsme se dohodli, že dialog bude pokračovat,” řekl Kerry novinářům v Pekingu, kde se sešel s Lavrovem před nadcházejícím summitem Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) začátkem příštího týdne. Na summitu budou i hlavy obou supervelmocí, ale se schůzkou Baracka Obamy a Vladimira Putina se nepočítá.

Schůzka se konala den poté, co Kyjev obvinil, že z Ruska přejelo na Ukrajinu přes třicet tanků. NATO to nepotvrdilo a Lavrov obvinění popřel. Mluvčí americké diplomacie Jennifer Psakiová podle agentury AFP k ukrajinským zprávám o koloně tanků opatrně poznamenala, že pokud se tyto informace potvrdí, USA odsoudí nový vpád na ukrajinské území jako hrubé porušení minských dohod o příměří. [celá zpráva]

Kerry podle Reuters naznačil, že Rusku bezprostředně nehrozí nové západní sankce. Rusko má podle jeho slov na výběr rozhodnutí, které o sankcích rozhodnou v dlouhodobém horizontu. Současně apeloval na plnění dohod o příměří mezi proruskými vzbouřenci a ukrajinskou armádou a vyjádřil naději, že boje na východě Ukrajiny skončí a situaci v zemi se podaří stabilizovat.

Lavrov žádá ústavní reformu

Lavrov po schůzce s Kerrym apeloval na ukrajinskou vládu, aby přistoupila k ústavní reformě s účastí všech regionů a politických sil, jak se prý zavázala ještě v dubnu na ženevské schůzce ministrů zahraničí. Moskva naléhá na federalizaci Ukrajiny, což Kyjev odmítá z obavy o celistvost země.

„S Johnem Kerrym jsme se dnes domluvili, že tento úkol (ústavní reformy) je nadále aktuální a možná ještě aktuálnější než v dubnu (...) Budeme se snažit přesvědčit ukrajinské vedení, aby tento závazek začalo plnit,” řekl ruský ministr.

Lavrov také vyslovil politování nad tím, že se dohoda o příměří na východě Ukrajiny nedodržuje úplně a dochází k přestřelkám, jak svědčí i tragické zabití doněckých studentů na školním hřišti u letiště. Proto považuje za nezbytné co nejdříve vymezit hranici mezi oběma znepřátelenými stranami, aby se příměří dalo kontrolovat: "Dohodu o příměří uzavřela (povstalecká) domobrana a ukrajinská vláda. To oni mají dokončit proces (odzbrojení)."