"Vítězná strana má v souladu s evropskou praxí právo zformovat koalici," řekl Jaceňuk. Jeho strana je po sečtení téměř všech volebních hlasů s podílem 22,2 procenta těsně první. Porošenkův blok získal 21,8 procenta.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Do jejich proevropské koalice by mělo vstoupit ještě hnutí Svépomoc, které skončilo třetí. Jejich účast si přeje Porošenko i Jaceňuk. Podle premiéra by však koaliční vláda měla být širší. Jaceňuk žádá také podíl strany Vlast expremiérky Julije Tymošenkové, s níž Jaceňuk donedávna spolupracoval, ale i Radikální strany populisty Oleha Ljaška.

Podle Jaceňuka by se nová koalice mohla jmenovat Evropská Ukrajina. Premiér si představuje, že by do konce roku přijala 36 reformních zákonů.

Komentátoři avizovali, že povolební vyjednávání budou tvrdá, což Jaceňuk ve středu potvrdil prohlášením, že zásada proporcionálního zastoupení ve vládě půjde stranou, ukážou-li se ministerští kandidáti méně úspěšných stran lepšími než Porošenkovi lidé.