Britský premiér David Cameron, který summit hostí, zdůraznil, že lídři se scházejí ve vážné chvíli. „NATO je pro nás stejně významné, jako bylo v minulosti. Ruští vojáci jsou nelegálně na Ukrajině, extremistické nebezpečí vyrostlo v IrákuSýrii do nové podoby,” připomněl.

Vrcholná schůzka na úvod řeší, jak bude Aliance pokračovat poté, co na přelomu roku po více než desetiletí skončí mise ISAF v Afghánistánu.

Rasmussen pochválil misi ISAF

„Udělali jsme, co jsme zamýšleli. Uštědřili jsme v Afghánistánu úder mezinárodnímu terorismu,” pochválil výsledky ISAF generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na začátku jednání summitu.

zahájení summitu NATO

Zahájení summitu NATO

FOTO: Larry Downing, Reuters

Výsledky západní intervence ale někteří pozorovatelé nehodnotí jednoznačně kladně, připomínány jsou například vysoké počty civilních obětí. Afghánci podle Rasmussena mají nyní historickou příležitost rozvíjet vlastní zemi a rozhodovat o vlastní budoucnosti.

V zemi by ji měla vystřídat výrazně menší a nebojová operace Resolute Support, jejíchž asi 12 000 příslušníků by se mělo podílet na výcviku a pomoci afghánským bezpečnostním silám. Ty nyní čítají 350 000 lidí a od počátku roku 2015 převezmou odpovědnost za bezpečí své země.

NATO chce podle Rasussena zajistit, že dosažené výsledky se podaří udržet. „Budeme dál pomáhat a financovat afghánské bezpečnostní síly,” slíbil. Ke spuštění nové menší operace ale stále chybí podpis potřebných smluv Kábulu s USA a NATO a alianční činitelé připomínají, že už je začíná tlačit čas.

Situaci v Afghánistánu komplikuje politická krize

Smlouvy ale nejsou podepsány, neboť v Afghánistánu panuje po prezidentských volbách hluboká politická krize. Oba účastníci druhého kola dali najevo zájem smlouvy podepsat, ale ani jeden z nich to nemůže udělat, protože si oba nárokují volební vítězství.

Otázka dohody o spolupráci s Afghánistánem nabývá na významu, protože vzbouřenci ze strany Hezbe Islámí už řekli, že zvažují vyhlásit loajalitu Islámskému státu, pokud splní podmínky kladené na chalífát. [celá zpráva]