Nástup do armády hrozí mužům do čtyřiceti let, ale do bojů proti proruským separatistům mohou povolat muže ve věku až do šedesáti let. V souvislosti s tím přibývá na Ukrajině lidí, kteří se přes krajanské spolky snaží vypátrat své slovenské předky.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Šéf Užhorodského spolku Slováků Ivan Latko Novinkám potvrdil, že ten, kdo má slovenské předky do třetího pokolení, může získat status zahraničního Slováka. Díky němu se může snadněji přesunout na Slovensko a vyhnout se branné povinnosti.

Podávají žádosti i v Praze

Pokud předek žil na Podkarpatské Rusi, žádosti se podávají na adresu Národního archivu ČR, Archivní 4, kde mají informace ze sčítání lidu z roku 1930. Jestliže měl žít na Slovensku, obracejí se podle Latka na Slovensky narodny archiv, Drotarska cesta 42, kde jsou k dispozici informace z roku 1930 a 1940.

„Někteří se mohli vrátit do Československa, proto posíláme žádosti do archivu v Praze, kde získáváme informace z let 1950 a 1970,” dodal Latko. Formulář je na internetových stránkách archivu a žádost se může poslat buď prostřednictvím pošty, nebo podat osobně.

Podle šéfa spolku značné části žadatelů úřady opravdu potvrdí, že mají slovenské předky. Držitel osvědčení získá snadněji a levněji slovenská víza a může je opakovaně využít. Může také dostat povolení k přechodnému pobytu na Slovensku na pět let.

Od vypuknutí konfliktu na Ukrajině požádalo o azyl na Slovensku zatím osm Ukrajinců, kteří jsou v azylovém procesu.