Náklad čítající 76 kontejnerů odvezlo původně obchodní americké plavidlo vybavené dvěma zařízeními na zneškodnění jedů pryč z italských vod, kam koncem června dorazil ze Sýrie. Podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho ve středu vyrazil z přístavu Gioia Tauro a brzy začne ve Středozemním moři proces neutralizace chemikálií, který "by měl trvat několik týdnů".

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Sýrie se loni připojila k Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a souhlasila s tím, že se vzdá svého chemického arzenálu. Ten měl být původně zničen již do konce června, kvůli skluzu však bude termín o několik týdnů prodloužen.

Plovoucí laboratoř, americká loď MV Cape Ray

Plovoucí laboratoř, americká loď MV Cape Ray

FOTO: ČTK/AP

Na převoz a likvidaci nebezpečných látek, mezi nimiž jsou tři kontejnery s yperitem nebo suroviny k výrobě nervového plynu sarinu, dohlíží OPCW. Podobně nebezpečné chemikálie jsou podle expertů ve světě likvidovány často, zničení takového objemu na moři je však světovou premiérou.

Na palubě Cape Ray jsou dva mobilní systémy, které pro rozložení nebezpečných látek používají hydrolýzu. K obsluze je zapotřebí 60 expertů, na lodi je rovněž podpůrný personál a ostraha.