Hlavní obsah

Syrská vláda dál používá chemické zbraně, tvrdí francouzský ministr

13. 5. 2014, 20:49 – Washington

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v úterý obvinil syrskou vládu, že od loňského října nejméně čtrnáctkrát použila chemické zbraně. Fabius to podle agentury AP řekl během návštěvy Spojených států, kde měl v úterý také jednat se svým americkým protějškem Johnem Kerrym.

Foto: Ammar Awad , Reuters

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius

Článek

Podle francouzského ministra k poslednímu útoku došlo před několika týdny. Jak Fabius dodal, francouzští představitele mají svá tvrzení podpořena důvěryhodným svědectvím.

Všeobecně se má za to, že v bojích v Sýrii byl v dubnu použit jedovatý chlor. Zasáhl desítky lidí žijících v oblastech kontrolovaných rebely, kteří bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Západní představitelé ale zatím nebyli schopni předložit žádné konkrétní důkazy tohoto útoku, ani toho, že za ním stála vládní vojska. Podle Fabiuse je problém zejména v tom, že chlor se příliš rychle odpařuje, a tak není lehké důkazy sesbírat.

K údajnému chemickému útoku došlo 11. a 12. dubna v centrální provincii Hamá. Vzájemně se z něj obviňují syrská vláda a povstalci. Podle opoziční skupiny Syrská národní koalice zranily chemikálie desítky lidí.

Dušení a dýchací potíže

Skupina, kterou podporuje Západ, ale o druhu údajně použitého plynu neinformovala. Opoziční exilová Syrská organizace pro lidská práva uvedla, že lidé měli po útoku dýchací potíže a dusili se. K útoku prý podle všeho došlo během náletů, které nad oblastí zanechaly hustý dým.

Syrská státní televize naopak obvinila členy povstalecké fronty An-Nusra z použití chloru, který podle ní ve vesnici Kfar Zaíta zabil dva lidi a více než sto zranil.

Chlor byl poprvé použit během první světové války. Nyní ale již není oficiálně považovaný za bojový plyn, a nebyl tedy ani na seznamu látek, které měl Damašek přiznat Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Likvidace ze zpožďuje

Sýrie loni přistoupila na ruský návrh vzdát se chemických zbraní. Postup stanovuje rezoluce OSN, podle níž už chemické látky měly být nyní mimo území Sýrie a pak do 30. června zničeny. Vývoz se ale zpožďuje. [celá zpráva]

Podle Fabiuse dosud Asadova vláda odevzdala 92 procent zásob svých chemikálií. "Ukazuje se ale, že režim Bašára Asada je i navzdory svým závazkům stále schopen vyrábět chemické zbraně a používat je," prohlásil francouzský ministr.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků