Rusové vtrhli na základnu v úterý večer a zajali velitele. Podle ukrajinské strany ho pak použili k zadržení zbytku posádky, která se načas opevnila v druhém patře jedné z posádkových budov.

Ukrajinská strana nejprve hlásila zabití svého příslušníka, ruská později uvedla, že mrtvý byl jejím bojovníkem. [celá zpráva]

Video

Expirované video

Rusové ovládli základnu v Simferopolu.

Vojáci mohou přestoupit do ruské armády

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý dopoledne podepsal návrh smlouvy o připojení Krymu a města Sevastopol k Rusku.

ČTĚTE: Plný text smlouvy o připojení Krymu k Rusku

Krok vyvolal pohrůžky dalšími sankcemi ze strany USA, které stejně jako země EU i Kyjev referendum na Krymu o odtržení od Ukrajiny neuznávají. Moskva v odvetě varovala, že sankce nezůstanou bez odpovědi.

Ve středu se k situaci ukrajinských vojáků na Krymu vyjádřil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, když podle agentury Interfax prohlásil, že „mohou buď Krym opustit, anebo se přidat k ruské armádě“.

Do ruského pohraničí dorazila ukrajinská inspekce

Ve středu shodou okolností v ruském Belgorodu, který leží asi 50 kilometrů od ukrajinských hranic, zahájila inspekci ruských vojenských zařízení delegace ukrajinských pozorovatelů.

Ukrajinští inspektoři se chtějí v Belgorodské a sousední Kurské oblasti přesvědčit, zda Rusko v regionu neprovádí "neoznámenou vojenskou činnost".

Ukrajinci přijeli do Ruska v souladu s takzvaným vídeňským dokumentem Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) z roku 2011. Jeho cílem je posílit ovzduší důvěry mezi státy OBSE.

Podle šéfa ruského Národního střediska pro zmenšení jaderného nebezpečí Sergeje Ryžkova budou mít ukrajinští pozorovatelé možnost přesvědčit se, že ruská armáda v pohraničních oblastech neprovádí žádná opatření, která by mohla ohrožovat bezpečnost Ukrajiny.