„On i jeho vláda mačkají tlačítko ‚reset‘ na mnoha frontách a samozřejmě také ve vztazích s EU,“ podotkl.

Fakt, že Sobotka dorazil do Bruselu pouhé dva dny poté, co jeho kabinet dostal důvěru, označil Barroso za „velmi důležitý signál“. Zdůraznil, že se Praha opět stává „konstruktivním členem evropské rodiny“.

Sobotka podle svých slov Barrosa informoval, že nová vláda mění postoj ČR k Evropské unii. „Nová vláda je přesvědčena o tom, že příležitostí pro další rozvoj ČR a pro nejlepší obhajobu našich zájmů je aktivní účast na pokračování evropské integrace,“ zdůraznil premiér.

Aktivně a čitelně

„ČR jako země střední velikosti má jedinou reálnou šanci, jak ovlivňovat vývoj Evropy, a to právě prostřednictvím aktivní evropské politiky,“ vysvětlil. Praha podle něj bude vůči EU vystupovat „aktivně, čitelně, srozumitelně a konstruktivně“.

Prvním důsledkem této změny má být přijetí fiskálního paktu, o němž už nová vláda jednala.  Mohla by se k němu připojit během dvou měsíců, aby mohla být zahájena ratifikace v parlamentu. Premiér nevyloučil, že by se ČR mohla připojit i k projektu bankovní unie, podaří-li se vyjednat výhodné podmínky.

Hovořilo se také o čerpání z evropských fondů, s nímž má Praha dlouhodobě problémy.

Česká vláda plánuje přistoupit k fiskální unii, tedy domluvě většiny zemí EU o odpovědné rozpočtové politice. ČR a Británie byly dosud jediné dvě země osmadvacítky, které stály mimo tuto dohodu z jara 2012. Přistoupení by mělo být z české strany hotovo do letošního léta. [celá zpráva]
Česko už také naopak nebude trvat na výjimce z Listiny základních práv EU v Lisabonské smlouvě o reformě unijních institucí, kterou v roce 2009 prosadil exprezident Václav Klaus jako pojistku proti majetkovým nárokům sudetských Němců. [celá zpráva]