Svým nesouhlasem se zvýšením platů učitelům, hasičům a policistům se Andrej Babiš může dostat do střetu se svými vládními kolegy z ČSSD. Ministr vnitra Milan Chovanec ve čtvrtek při svém uvedení do úřadu prohlásil, že nová vláda má v plánu navyšovat mzdy policistům a zajistit proplácení přesčasů. Nechce prý zapomenout ani na hasiče.

„Policie byla v minulých letech decimována rozpočtovými škrty. Tato situace se už opakovat nebude, chceme policii personálně stabilizovat a nechceme v žádném případě snižovat počty policistů," doplnil Chovance premiér Bohuslav Sobotka.

Zvýšit platy učitelům by chtěl i nový ministr školství Marcel Chládek. Podle jeho představ by měly vyrůst v průměru na 28 až 32 tisíc korun hrubého měsíčně, řekl nedávno serveru Aktuálně.cz.

Babiš ale při cestě na Slovensko vyloučil, že by souhlasil se zvýšením platů hasičů, učitelů a policistů. „Myslím si, že to není moc dobrý nápad. My jsme noví a měli bychom nejdříve ukázat, kde budeme šetřit. Všichni kolegové ve vládě chtějí valorizovat, ale my máme jasný program a jasnou koaliční smlouvu,“ řekl.

Babiš také zmínil, že slovenská levicová vláda premiéra Fica se podle něj stará, aby stát měl peníze. „U nás se koaliční partner spíše stará o to, co naslibuje,“ dodal.  

Slovenská inspirace

Andrej Babiš po jednání se svým protějškem Petrem Kažimírem ocenil fungování slovenského ministerstva financí. „Inspiroval jsem se v efektivitě, v opatřeních na výběr daní a zabránění podvodů,“ uvedl Babiš. Oba ministři se zmínili také o účtenkové loterii, kterou Slovensko loni zavedlo.

V Bratislavě Babiš také odmítl, že by jeho cestu na Slovensko platili daňoví poplatníci.

„Je to pracovní návštěva. Přiletěl jsem letadlem s kolegy z mojí firmy. Mám tu své soukromé auto, svého řidiče. Český stát to nestojí ani korunu. Jak jsem slíbil, když jsem šel do politiky, posílám poslanecký i ministerský plat na charitu. Pro český stát budu pracovat zdarma a nadále budu platit velké daně, jak to dělám už několik let,“ řekl novinářům.

ČTĚTE TAKÉ
Sobotka: I kdyby soud rozhodl, že Babiš byl agentem StB, vládu to nevykolejí
Je to mediální, politický proces, ohradil se u soudu kvůli StB Babiš

Šéf hnutí ANO se ve čtvrtek také zúčastnil přelíčení o své údajné spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Babiš popírá, že by s StB vědomě spolupracoval, a podal žalobu na slovenský Ústav paměti národa (ÚPN).

„Přijel jsem k soudu, protože kdybych nepřišel, tak by mě zase kritizovali. Jsem na služební cestě a zároveň jdu k soudu. Jsem přesvědčený, že soud vyhraju,“ uvedl k soudnímu přelíčení.