Hlavní obsah
 

Je to mediální, politický proces, ohradil se u soudu kvůli StB Babiš

Andrej Babiš ve čtvrtek dorazil k soudu v Bratislavě, kde se snaží prokázat, že nebyl agentem StB. Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) předložil další svazky, v nichž je zmiňován agent Bureš, což mělo být krycí jméno čerstvého českého ministra financí Babiše. Soud byl odpoledne odročen na 14. dubna.

 
Je to mediální, politický proces, ohradil se u soudu kvůli StB Babiš

Babiš tvrdí, že je v archivních svazcích vedený jako agent neoprávněně a podal kvůli tomu už dřív žalobu na ÚPN.

Zástupci ÚPN v úvodu soudního přelíčení uvedli, že pokračovali v dohledávání Babišova osobního svazku. V dokumentu týkajícím se tehdejšího Babišova zaměstnavatele, podniku Petrimex, našli další zmínku o Burešovi. Tento dokument na místě předložili soudu a žalující straně.

Právní zástupce šéfa hnutí ANO vzápětí přečetl u soudu písemné prohlášení svědka Andreje Kuľhy. Uvedl v něm, že byl operativním pracovníkem StB a v roce 1987 převzal svazek Bureš.

„Svazek byl chaotický a bylo zřejmé, že byl účelově vedený. Dělalo se to tak, aby se prokázala činnost. Spis vykazoval známky nevědomé spolupráce,“ uvedl Kuľha ve svém písemném prohlášení. Údajné získání Bureše pro spolupráci s StB považuje Kuľha za vysoce neprofesionální, protože setkání se mělo odehrát v restauraci.

Andrej Babiš prochází bezpečnostní kontrolou při příchodu ke krajskému soudu v Bratislavě, který řeší jeho žalobu proti slovenskému Ústavu paměti národa.

Foto: Jan Koller, ČTK

Následně svědek obžaloby Andrej Kuľha vypovídal osobně před soudem.

„Zhodnotil jsem, že spolupráce byla nevědomá. Proto jsem spis uložil do archívu,“ uvedl. „Vycházel jsem přitom i z dalších svazků, při nichž šlo o nevědomou spolupráci,“ dodal. Pokud chtěl řídící pracovník StB udělat z někoho agenta, tak to podle Kuľhových slov udělal bez toho, že by to dotyčná osoba věděla.

Další svědkem obžaloby byl bezpečnostní analytik Milan Žitný, který zpochybnil vědomou spolupráci Babiše s StB.

„Asi měsíc před českými parlamentními volbami mi zavolal pan Babiš a požádal mě o názor na svůj svazek. Věděl, že jsem byl v komisi pro lustrační zákon a asi 20 let se věnuji problematice Státní bezpečnosti. Svůj svazek mi poslal elektronicky. Po jeho prostudování, jsem dospěl k závěru, že svazek byl sice řádně vytvořený, ale podle mého názoru nesvědčí o spolupráci a připadá mi, jako uměle vytvořený,“ uvedl Žitný.

Babiš: Proces o ničem

Andrej Babiš před soudem obvinil některá média, že z procesu dělají politický proces. „Mají to jako zadání,“ reagoval Babiš.

Nikdy jsem nic nepodepsal, nic jsem neudělal
Andrej Babiš

„Je to proces o ničem. Je jasné, že vedli na mě svazek bez toho, že bych o tom věděl. Jako pracovníci zahraničního obchodu jsme měli povinnost psát záznamy z pohovorů s cizími partnery, zápisy ze služebních cest a to všechno se dávalo na zvláštní útvar. Estébáci si ulehčovali práci a chodili tam dopisovat různé věci. Je to od začátku zmanipulované. Nikdy jsem nic nepodepsal, nic jsem neudělal, vydírali mě a jsem na nějakém seznamu. To je vše. Z toho se dneska dělá jakýsi politický proces. Z nějaké blbosti z před třiceti let,“ uvedl Babiš při odchodu ze soudního sálu.

Andrej Babiš v jednací síni Krajského soudu Bratislava I

Foto: Jan Koller, ČTK

Na fakt, že ÚPN našel jméno Bureš v dalších dvou svazcích, Babiš řekl, že v tom čase už byl v Maroku. „Někdo si vymyslel nějakého Bureše a něco tam dopisoval. Slyšeli jste, jak se to dělalo. Já jsem to také slyšel poprvé. Já nevím, jak pracovala StB, teď se to dozvídám. Domnívám se, že v naší společnosti máme důležitější věci k řešení než tento proces,“ dodal.

Babiš se pozastavil nad tím, že slovenský ÚPN podle něj začal konat, když byly v České republice vypsané předčasné parlamentní volby. „Šéf ÚPN začal být najednou strašně aktivní. Celá ta parta, která jde po mně z Lidových novin – Kaiser, Zlámalová, Balšínek – ve spolupráci se zkorumpovaným deníkem Sme, z toho dělají aféru,“ řekl.

Obchody se Sýrií

Babiš tvrdí, že na StB byl předvolaný, aby vysvětlil, proč nenakupuje syrské fosfáty.

„Na to jsem udělal tři analýzy a tím to skončilo. Nic jiného nebylo. Máme na to důkazy a máme na to analýzy,“ dodal.

Šéf hnutí ANO říká, že to vycházelo z toho, že Československo dodávalo tanky do Sýrie, ta ale neměla čím zaplatit.

„Půl roku mě estébáci terorizovali, abych dovezl ty fosfáty. A ještě mi vyhrožovali. Tak jsem je dovezl do Přerova a ti dělníci, co vykládali vagóny, krváceli z uší a museli mít plynové masky,“ uvedl.

Vědomě jsem nespolupracoval, hájí se

V archívních svazcích vede ÚPN Babiše jako agenta StB. Babiš se u bratislavského soudu domáhá uznání, že je ve svazcích coby agent veden neoprávněně.

Šéf ANO popírá, že by s StB vědomě spolupracoval. Připustil, že s ní jako pracovník zahraničního obchodu přišel do kontaktu, ale agentem nikdy nebyl.

Podle informací z osobního svazku se Babiš měl stát v roce 1980 důvěrníkem a v roce 1982 agentem StB pod krycím jménem Bureš.

Související témata

Předseda hnutí ANO a kandidát na ministra financí Andrej Babiš

Foto: Petr Horník, Právo

ÚPN našel v archívu ještě dva další svazky, podle nichž agent Bureš donášel StB a rovněž navštěvoval konspirační byt. Kompletní obsah spisů se nezachoval, protože spisy byly zčásti skartovány.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků