„Tato okolnost (...) se mohla stát příčinou neštěstí,” uvedl server newsru.com a odvolal se na vyjádření experta Arkadije Orlova v petrohradské televizi.

Sám Orlov pak zmiňoval údaje z „černé skříňky” letounu, zaznamenávající komunikaci v pilotní kabině. Podle něj přítomnost vysoce postavené osoby v kabině mohla ovlivnit počínání posádky, která se při přistávání dopustila řady chyb s tragickým vyústěním.

Vyšetřování přítomnost cizí osoby nepotvrzuje

MAK, který vyšetřuje zřícení ruského boeingu v Kazani, nicméně záhy popřel, že by v pilotní kabině byl Irek Minnichanov, starší ze dvou synů prezidenta Tatarstánu, který tam neměl co dělat. Dosavadní poznatky z vyšetřování nehody prý přítomnost cizí osoby v kokpitu nenaznačují.

"V dané etapě (vyšetřování) nemáme poznatky, že by se v pilotní kabině nacházely cizí osoby. Práce na rozšifrování (černých skříněk) a identifikaci hlasů pokračují," uvedl MAK na svém webu.

Od zprávy se posléze distancoval i sám Orlov, který si stanici Echo Moskvy postěžoval, že jeho původní vyjádření byla postupně zkomolena až do roviny čirých výmyslů.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Bezpečnostní kamera zachytila pád letadla

O vlivu přítomnosti nepovolané osoby v kabině na počínání pilotů se hodně spekulovalo v souvislosti s leteckým neštěstím ve Smolensku, při kterém zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński.

Sám MAK za příčinu havárie předběžně označil ztrátu rychlosti v důsledku chyby pilota, který se prý s daným strojem vůbec poprvé pokoušel o opakované přistání. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Vyšetřovatelé ohledávají ohořelé trosky spadlého letadla v Kazani

Pilotům se podle zprávy MAK na první pokus nepodařilo zvládnout přistávací manévr a rozhodli se přistání zopakovat. Spustili motory na plný výkon a snažili se prudce zvýšit letovou hladinu. Přitom ale stroj ztratil rychlost, kterou se posádka snažila znovu získat prudkým klesáním. Ve výšce 700 metrů se klesání změnilo ve střemhlavý let a Boeing pod úhlem 75 stupňů a v rychlosti 450 kilometrů za hodinu narazil do země.

Letadlo Boeing 737-500 provozované regionálními aerolinkami Tatarstan letělo do Kazaně z Moskvy. Bylo 23 let staré, aerolinie Tatarstan ho jako sedmý majitel zakoupily v roce 2008. Při katastrofě zahynulo šest členů posádky a 44 cestujících, včetně dvou dívek ve věku 11 a 15 let a dvou cizinek, Britky a Ukrajinky.