Tymošenková by podle tohoto scénáře byla propuštěna z vězení s tím, že její trest by byl zmírněn a tři roky by nesměla kandidovat. Emisaři Evropské unie v úterý po schůzce s prezidentem Viktorem Janukovyčem vyzvali Kyjev, aby skoncoval s "blufováním".

Oficiální scénář "částečné milosti" zatím zveřejněn nebyl. Tymošenkové by podle spekulací mohl prezident Viktor Janukovyč zmírnit sedmiletý trest na polovinu, a protože si už polovinu ze zbytkového trestu odpykala, mohla by vyjít na svobodu s podmínkou. Zároveň by musela uhradit škody způsobené kontraktem na dovoz ruského plynu z roku 2009. Média je odhadují na 200 miliónů dolarů (3,7 miliardy korun).

Tři roky bez kandidatury

Tříletý volební půst, který je údajně součástí plánu, by vůdkyni opozice znemožnil kandidovat v prezidentských volbách v roce 2015. To je podle ukrajinských komentátorů hlavní a prakticky jediný cíl, který svými manévry sleduje prezident Viktor Janukovyč.

"Veřejně oznámila, že podniká významný krok. Kvůli osudu Ukrajiny je připravena přijmout částečnou milost," řekl Jaceňuk. Zdůraznil, že milost je podmínkou jejího vycestování k léčbě nemocné páteře v Německu.

S Janukovyčem v úterý v Kyjevě vedli dlouhý rozhovor ministři zahraničí ŠvédskaPolska Carl Bildt a Radoslaw Sikorski. Po schůzce novinářům naznačili, že Bruselu s manévry ukrajinského vedení dochází trpělivost. Unie podle ministrů očekává definitivní řešení do 18. listopadu. "Jsme na konci maratonu, v poslední stovce metrů. Ukrajině nic nebrání splnit své závazky," řekl Sikorski. "Čas na blufování už není, nastal okamžik skutků," zdůraznil polský ministr.

Cesta do Berlína

Jeho názor podpořil i Bildt. "Nechceme už projednávat žádné plány. Plánů už bylo dost, potřebujeme výsledky," prohlásil.

Osvobození Tymošenkové je klíčem k podpisu asociační smlouvy s Evropskou unií, který je naplánován na konec listopadu. O vycestování nemocné expremiérky k léčbě do Berlína už dnes na Ukrajině nikdo nepochybuje, spory ale panují o tom, zda vycestuje jako vězeň či jako svobodný člověk.

Ukrajinská média se mezitím plní zprávami o nových a nových návrzích zákona o léčení vězňů v zahraničí, které hodlají vládní poslanci projednávat. Bez takového zákona podle vládní většiny není možné Tymošenkové cestu do Německa umožnit. Opoziční menšina naopak tvrdí, že hlava státu žádný speciální zákon nepotřebuje - stačí prezidentská milost, byť alespoň částečná.

"Jsme připraveni projednat jakoukoli variantu, která bude respektovat názor opozice a práva Julije Tymošenkové a která bude přijatelná pro EU," řekl v úterý Jaceňuk. "Podpoříme variantu, která skoncuje s politickými represemi a pod níž bude podpis prezidenta," dodal.