Asad tvrdí, že povstání v jeho zemi bylo dílem teroristů podporovaných ze zahraničí. Putin to tak ale nevidí. „Sýrie byla zemí zralou pro nějakou změnu a syrská vláda to měla včas vnímat a provést nějakou reformu. Kdyby to udělali, nikdy bychom nebyli svědky toho, co dnes v Sýrii vidíme,“ řekl Putin v ruské televizi.

Ačkoliv se dřív zdálo, že Asad může ztratit podporu Moskvy, Putinovo úterní vystoupení to nepotvrdilo. Prezident opět odmítl vměšování Západu do situace v Sýrii.

„Někteří lidé zvenčí si myslí, že když celou oblast sladíte se specifickou myšlenkou demokracie, všechno v tom regionu se usadí a bude v pořádku. To ale není pravda,“ poznamenal Putin.

V Sýrii se bojuje déle než dva roky. Válka si podle opozičních zdrojů vyžádala přes sto tisíc mrtvých. Rusové pomáhají Asadově vládě zbrojními dodávkami, Západ prostřednictvím svých spojenců v regionu zase povstalcům. Do konfliktu se však zapojily i radikální šíitské a sunnitské organizace z okolních států.

Asadovi se v minulých měsících podařilo zvrátit nepříznivý vývoj situace a dobývá zpět dříve ztracená území. Podle mezinárodních organizací se všechny strany konfliktu dopouštějí válečných zločinů.