„Měli bychom brzy vidět otevření nové kapitoly v jednáních. Po chvíli nehybnosti je tady nový popud, který se brzy projeví v konkrétním kroku vpřed,“ prohlásil unijní prezident Herman van Rompuy. Dodal, že jednání s Erdoganem bylo „plodné“ a předseda turecké vlády přijal jeho pozvání k dalším rozhovorům. Do Bruselu prý dorazí „v příštích měsících“.

Van Rompuy rovněž vyzval ke zrušení víz pro turecké občany při cestách do EU. Ve středečním projevu před tureckými podnikateli prohlásil: „Pokrok může jít rychle. Bezvízový styk by našim vazbám dal nový impuls.“

Turecko podepsalo asociační dohodu s Evropským hospodářským společenstvím, které předcházelo vzniku Evropské unie, již v roce 1963. Jednání o vstupu do EU začala ale teprve před pár lety, než byla v roce 2010 na popud NěmeckaFrancie zastavena. Erdogan v té souvislosti v Ankaře poznamenal, že „v Evropské unii už je více než pět miliónů Turků. V Unii již existuje malé Turecko“.

Zastánci přičlenění Turecka argumentují, že by EU rozšířila své trhy a zvýšila svůj vliv. Oponenti poukazují na omezování lidských práv a muslimský charakter turecké společnosti.