Elöd Novak si na tiskové konferenci v Budapešti stěžoval, že "Izrael má v budapešťském parlamentu více poslanců než v (izraelském parlamentu) Knessetu". Útok na Ertseyovou, která v parlamentu zastupuje ekologickou stranu Je možná jiná politika, přišel čtyři dny poté, co Márton Gyöngyösi navrhl sepsání seznamu židovských poslanců a členů vlády.

Poslanec Gyöngyösi svou žádost odůvodnil tím, že členové vlády a parlamentu židovského původu představují pro Maďarsko bezpečnostní riziko. Uvedl to v souvislosti s izraelsko-palestinským konfliktem. Kritizoval vládu, že v nedávném konfliktu mezi Izraelem a hnutím Hamás z pásma Gazy se nepostavila jasně na stranu Palestinců.

Gyöngyösi v minulosti zpochybnil oficiální údaje o počtu obětí holocaustu v Maďarsku. Mluvčí Jobbiku Gábor Pál reagoval prohlášením, že slova poslance byla špatně pochopena. Jobbik podle mluvčího požaduje pouze seznam čelních představitelů státu, kteří disponují dvojím občanstvím - izraelským a maďarským. To je i případ Ertseyové. Novak tento týden rozeslal všem poslancům e-mailový vzkaz, v němž je vyzval, aby se proti možnosti dvojího občanství veřejně postavili.

Opozice protestuje žlutou hvězdou

Několik opozičních poslanců kvůli rostoucímu antisemitismu Jobbiku přišlo v úterý na zasedání parlamentu se žlutými hvězdami na oblečení. Před parlamentem se konala demonstrace proti pravicovému extremismu. Opoziční Demokratická koalice žádá zákaz strany Jobbik, kterou označila za nacistickou a fašistickou.

Organizace zastupující židovské společenství v Maďarsku podala trestní oznámení na poslance Gyöngyösiho. „Poprvé od holocaustu se objevila žádost, aby se sestavil seznam lidí na základě jejich židovského původu,“ uvedla židovská organizace.