„Doporučuji všem americkým prezidentským kandidátům přinejmenším dvě věci: aby používali vlastní hlavu, když formulují své postoje, aby se spolehli na svůj rozum, a také, aby si zjistili správný čas - je rok 2012, nikoliv polovina 70. let,“ prohlásil Medvěděv. „Co se týče ideologických klišé, vždycky mě znervózňuje, když nějaká strana začne používat fráze jako ‘nepřítel číslo jedna’ a tak dále,” podotkl.

Video

Po volbách budu mít více prostoru, věří si Obama (Reuters)

Romney ve svém vystoupení v rámci předvolebního boje kritizoval amerického prezidenta Baracka Obamu, který při setkání s Medvěděvem tento týden řekl, že ve věci raketového štítu USA bude schopen vyjít požadavkům Rusů vstříc, ale až po podzimních volbách. Výrok určený jen pro uši ruského prezidenta zachytil mikrofon.

Americký prezident Barack Obama (vlevo) s ruským protějškem Dmitrijem Medvěděvem

Americký prezident Barack Obama (vlevo) s ruským protějškem Dmitrijem Medvěděvem

FOTO: ČTK/AP

"Když americký prezident říká vůdci Ruska, že může být po volbách flexibilnější, je to alarmující a znepokojivý vývoj," řekl na to mimo jiné Romney. Na adresu Ruska dodal: „To je nepochybně náš geopolitický nepřítel číslo jedna“.

Obama v úterý řekl, že chce po zbytek letošního roku konzultovat s Rusy technické otázky protiraketové obrany. Zdůraznil také, že letošek je v obou zemích volebním rokem. "Teď není vhodná doba pro tento druh důkladných konzultací," uvedl s tím, že reakce republikánů jen potvrzují, že teď není prostředí vhodné pro dosažení dohody. "Myslím, že to v roce 2013 půjde lépe," uvedl Obama a zdůraznil, že se nesnažil nic skrývat.