Při zásahu proti demonstrantům bylo zraněno 188 zasahujících policistů. Ti se potýkali především s anarchisty z „černého bloku“ včetně zahraničních. Tvrdé jádro odpůrců házelo na policisty Molotovovy koktejly a stříleli po nich kamením z praků.

Dvacet pět lidí bylo zadrženo.

Demonstranti u plotu okolo stavby tunelu

Demonstranti u plotu okolo stavby tunelu

FOTO: Giorgio Perrottino, Reuters

Policisté proti nim použili slzný plyn. Zásah policistů byl tak tvrdý, že se do něj pustil populární italský komik Beppe Grillo. Podle něj použili policisté „zakázaný slzný plyn a rakovinu vyvolávající vojenské zbraně“. V komentáři pro list Corierre de la Serra uvedl, že zásah byl důkazem, že v Itálii je diktatura. Demonstranti podle něj „začali výjimečnou revoluci a v celé Itálii se rozezněly zvony“.

Dopad zásahu je tak velký, že vystoupil i prezident Giorgio Napolitano, který naopak odsoudil násilí spáchané na policistech. Podle něj se radikálové zamíchali mezi ostatní demonstranty a vyvolali střety.

Projekt je klíčový pro napojení Itálie na francouzskou síť rychlovlaků TGV, která vede i do zemí Beneluxu, Švýcarska a navazuje na tunel pod kanálem La Manche. Má zkrátit cestu z Lyonu do Turína na polovinu.

Demonstrant s plynovou maskou při protestech

Demonstrant s plynovou maskou při protestech

FOTO: Giorgio Perrottino, Reuters

Podle odpůrců stavby ale rychlodráha a tunel v délce 7,5 kilometru za 15 miliard eur poškodí krásnou krajinu údolí.


Policie použila proti demonstrantům i vodní děla.

FOTO: Giorgio Perrottino, Reuters