„Navrhli jsme reformu justice, která je pro nás klíčová. V Itálii máme téměř diktaturu levicových soudců,“ řekl Berlusconi přes tlumočníka prezidentovi, který bývá ve vlasti občas sám obviňován z levičáctví. Zatímco jsou na podobná Berlusconiho vystoupení v Itálii zvyklí, Obama byl očividně překvapen a zaskočen, komentovala AP. Berlusconimu neodpověděl.

Berlusconi na dálku strhl ve vlasti vlnu rozhořčení. „Premiér se zjevně pomátl,“ hlásal úvodník levicového deníku La Repubblica. Lídr největší opoziční strany Pierluigi Bersani ironicky poznamenal, že Berlusconi chtěl zřejmě Obamu požádat o vojenský zásah NATO proti soudcům. Jeho kolega Nichi Vendola doplnil, že Berlusconi „nemá nic lepšího na práci, než otravovat státníky se svými obsesemi – soudci a levicí“.

„Je to velmi závažné, když je zásadní státní instituce očerněna před nejmocnějšími státníky světa,“ reagoval šéf soudcovské unie Luca Palamara.

Soudci podle Berlusconiho ohýbají demokracii tím, že proti němu v uplynulých 17 letech vedli 31 trestních stíhání, z nichž 24 skončilo zproštěním viny. Premiér v současnosti čelí čtyřem obviněním, z nichž tři souvisí s jeho podnikáním a jedno s údajnými styky s nezletilou prostitutkou. Čtyřiasedmdesátiletý miliardář vinu popírá.