Úředník Tadičovo chování srovnal s postupem Baracka Obamy, který také v přímém přenosu sledoval akci komanda Seal, jež 2. května zabilo Usámu bin Ládina. [celá zpráva]

Tadić po dopadení generála řekl CNN: „Slyším mnoho komentářů k dopadení Mladiče a skoro v každém je, že jsme roky věděli, kde Mladić je. To je hloupost.“

Mladić byl ozbrojen

Rasim Ljajić, který má v srbské vládě na starosti vyhledávání uprchlých a ukrývajících se válečných zločinců, zveřejnil další podrobnosti k dopadení generála: „Mladić měl dvě nabité zbraně, které nepoužil. Spolupracoval a nevzdoroval zatčení. S policisty mluvil klidně.“

Mladić tedy nedodržel svůj dávný slib, že bude bojovat, aby nebyl zadržen živý. Může to souviset i s jeho zdravotním stavem.

„Mladić byl bledý, jako by dlouho byl uvnitř,“ řekl Ljajić. „Těžko by ho kdo poznal,“ dodal ještě. K jeho odhalení ale vedla nedávno pořízená fotka, kde unaveně nevypadá a je patrná podobnost se záběry z dob války v Bosně.

Ljalić také objasnil, jak to bylo s falešnou identitou Mladiče. ten se podle něj skutečně představil jako Milorad Komadić, když se ho ale zeptali, jestli je Ratko Mladić, tak to potvrdil. U sebe měl dokumenty na jméno Ratko Mladić.

Manželka generála Mladiče Bosiljka a jeho syn Darko opouštějí budovu speciálního soudu v Bělehradě

Manželka generála Mladiče Bosiljka a jeho syn Darko opouštějí budovu speciálního soudu v Bělehradě.

FOTO: Stoyan Nenov, Reuters

Srbské rádio B92 uvedlo, že Mladić má ochrnutou pravou ruku. Zřejmě má i problémy s ledvinami a vysokým krevním tlakem. Proto je možné, že nebude vydán do Haagu hned. [celá zpráva]

Mladić žil v Lazarevu v domě svého bratrance. Ten byl při akci také zadržen, ale později byl propuštěn. Mladić se vydával za vojáka ve výslužbě.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ratka Mladiče přivádějí k soudu. Zdroj: Reuters

Po zadržení obyvatelé Lazareva demonstrovali proti zásahu. Žijí tam většinou Srbové z Bosny a Chorvatska, kteří byli vyhnáni. Tvrdí, že nevěděli, že tam žije, „Mnohokrát jsem ale vtipkovali, že tu musí být, když ve vesnici žijí jeho příbuzní,“ řekl jeden z nich.

Tabule s označením začátku vesnice Lazarevo, na níž je napsáno Ratko hrdina.

Tabule s označením začátku vesnice Lazarevo, na níž je napsáno Ratko hrdina.

FOTO: Ivan Milutinovic, Reuters

 Policisté nechtějí odměnu

Mluvčí srbské vlády Slobodan Chomen řekl, že žádný ze zasahujících policistů a speciálních jednotek nechce dostat ani cent z deseti miliónů eur určených pro ty, kdož dopadnou Mladiče. Uvedl to list Blic.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Místo zadržení Ratka Mladiče. Zdroj: Reuters