Evropská sedmadvacítka zatím neuvažuje o vytvoření takzvané bezletové zóny nad Libyí, která by Kaddáfího letectvu znemožnila bombardování pozic povstalců. Prosazení zóny by totiž znamenalo zahraniční vojenský zásah v Libyi. Podle EU ovšem jakákoliv vojenská akce na ochranu obyvatel severoafrické země vyžaduje nejen podporu Organizace spojených národů (OSN), ale i arabských států.

"Evropská rada (vrcholná schůzka EU) na návrh Francie iniciovala rychlé zorganizování summitu EU a Ligy arabských států," uvedl francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí měsíc čelí lidovému povstání. V posledních dnech ale přešel do protiofenziv a postupně dobývá zpět města, nad nimiž ztratil kontrolu. V minulosti prohlásil, že raději zemře, než aby rezignoval a opustil vlast.

Bezletovou zónu nad Libyí prosazovala zejména Velká BritánieFrancie. Paříž navíc jako první uznala legitimitu náhradní vlády, kterou libyjští povstalci vyhlásili v Benghází. Proti bezletové zóně se v Bruselu postavil český prezident Václav Klaus, když řekl, že by se to rovnalo vyhlášení války. [celá zpráva]