„V této chvíli jsou si vyšetřovatelé jistí, že stopy zločinu vedou na severní Kavkaz. Sebevrah, který bombu odpálil, je právě odtamtud,“ řekl policejní zdroj agentury.

V tisku se zatím objevilo jedno jméno podezřelého – etnický Rus Vitalij Razdobuďko (32) z jihoruského Stavropolského kraje, který zmizel z domova loni v říjnu spolu s manželkou. [celá zpráva]

Policisté ho hledali pro spojitost s osobami, které loni v srpnu zorganizovaly bombový útok v stavropolském Pjatigorsku. Ten si vyžádal 30 zraněných.

Podle neoficiálních údajů je Razdobuďko příslušníkem tzv. nogajského batalionu a může být odpovědný za přípravu atentátu, chystaného v ruské metropoli o silvestrovské noci. „Je ale pouze jedním z možných podezřelých,“ upozornil zdroj.

Přímým vykonavatelem útoku na letišti ale Razdobuďko nejspíš není – na rozdíl od nalezené hlavy atentátníka má totiž světlou pleť a zřetelně slovanské rysy.

Video

Expirované video

Okamžik výbuchu na letišti Domodědovo

 

Teroristy možná cvičila al-Kajdá

Server NEWSru.com s odvoláním na pákistánský list The News ve čtvrtek napsal, že pro pomoc při vyšetřování se ruští policisté obrátili na pákistánské kolegy. Tajné služby totiž nevylučují, že sebevrah prošel výcvikem bojovníků organizace al-Kajdá na pákistánsko-afghánských hranicích. V této oblasti se podle ruské tajné služby skrývá řada čečenských, uzbeckých a tádžických rebelů.

V zemi pokračuje hledání viníků selhání bezpečnostních opatření na letišti. Ministr dopravy Igor Levitin propustil čtyři vysoké činitele dopravní a letecké inspekce. Zástupci tajné služby FSB ale ve čtvrtek rozhodně odmítli spekulace, že o atentátu věděli předem.

Blízcí obětí útoku mezitím požádali úřady, aby nezveřejňovaly dobu a místo pohřbů. „Mnozí příbuzní jsou tragédií zdrceni a nepřejí si na hřbitově kamery,“ řekl agentuře Interfax zdroj z radnice s tím, že město jim nejspíš vyjde vstříc.

Video

Policie zpřísnila kontroly na letištích - hlídá hlavně spoje s Ruskem