Rozhodnutí vypracovat plán bylo podle dokumentů učiněno začátkem letošního roku na nátlak Spojených států a Německa. V souběžných jednáních s Varšavou nabídl Washington posílit polskou obranu a rozmístit své síly v přístavech Gdaňsku a Gdyni. Podle deníku špičky NATO na summitu v Lisabonu minulý měsíc se strategií tiše souhlasily.

Na summitu v Lisabonu se NATO s Ruskem dohodlo na spolupráci na systému raketové obrany, což bylo obecně vnímáno jako výrazné oteplení vztahů, které poznamenala ruská invaze do Gruzie v roce 2008. Dokumenty zveřejněné serverem WikiLeaks ale poukazují na napětí, které je u bývalých znepřátelených stran z dob studené války stále cítit.

Součástí plánu byl nový systém obrany zahrnující baltické státy a Polsko. Tyto země byly značně znepokojeny ruskou bleskovou válkou s Gruzií, vojenskými operacemi v Bělorusku i ruskou vojenskou doktrínou, která vnímá rozšiřování NATO jako hrozbu.

Podle Guardianu bylo na případný ozbrojený střet na Baltu vyhrazeno devět divizí - amerických, britských, německých a polských. Byly určeny přístavy na severu Polska, do kterých by směřovaly námořní posily. První manévry podle nové strategie se podle informovaného zdroje měly uskutečnit příští rok.