„Kancléřka mne informovala, co bylo během rozhovoru řečeno. Kancléřka žádné takové oznámení neučinila. To by bylo v rozporu s německou ústavou. Myslím si, že to všechno bylo nedorozumění,“ řekl Westerwelle v německém rozhlase.

Sarkozy ve čtvrtek v Bruselu novinářům řekl, že ho Merkelová informovala o záměru zrušit ilegální romské tábory v Německu tak, jako to udělala jeho vláda.

 

Paní Merkelová mi řekla, žže zamýššlí v nadcházejícím týdnu tábory vyklidit. francouzský prezident Nicolas Sarkozy

 

Jeho tvrzení nemohl potvrdit ani jeho ministr zahraničí Bernard Kouchner. Rozhlasové stanici Europe 1 řekl, že nic takového neslyšel, i když byl po celou dobu rozhovoru přítomen. Sarkozyho slova důrazně popřel i Merkelové mluvčí Steffen Seibert.

 

„Kancléřka nikdy s panem Sarkozym nehovořila o vyklízení údajných romských táborů v Německu, ani během summitu EU, ani na jeho okraji.“mluvčí Angely Merkelové Steffen Seibert

 

Francouzská vláda se kvůli rušení romských táborů a odesílání Romů zpět do Rumunska a Bulharska dostala do křížku s Evropskou unií, která hájí právo všech občanů členských zemí na volný pohyb po celé EU. Nicolas Sarkozy se kvůli vyhošťování ve čtvrtek v Bruselu pohádal s šéfem Evropské komise Josém Manuelem Barrosem. [celá zpráva]

Podle českého premiéra Petra Nečase je záležitost vnitřním problémem Francie a jejích zákonů. [celá zpráva]