Podle informací médií hned po havárii vojáci manipulovali s osvětlením ranveje. Zachycuje to i fotografie. Žárovky se měnily během dne, ještě před tím, než na letiště přiletěli ruský premiér Vladimir Putin a jeho polský protějšek Donald Tusk.

Objevily se proto spekulace, že osvětlení nemuselo fungovat správně

Rzepa potvrdil, že polská prokuratura bude požadovat po ruské straně vysvětlení v rámci právní pomoci při šetření neštěstí. Pak posoudí, zda to mohlo mít na událost vliv.

Rzepa ale zdůraznil, že nelze dělat žádné předběžné závěry. „Nikdo nemůže odpovědět na otázky, dokud bude pokračovat vyšetřování,“ sdělil. Zdůraznil, že se musí vyjasnit všechny okolnosti, prozkoumat všechny důkazy, jako jsou trosky letadla nebo záznamy černých skříněk, provést expertízy a vyslechnout všechny svědky.

Vyšetřování provádějí nezávisle ruská a polská strana.

Tupolev Tu-154 se zřítil několik set metrů před začátkem ranveje, když se při stoupání stroj naklonil a zavadil křídlem o vrcholky stromů. [celá zpráva]

Dohlednost byla kvůli mlze snížená na cca 200 až 400 metrů. Na letišti nebylo zařízení pro navádění letadel za podmínek snížené nebo nulové viditelnosti. Pilot se na něm rozhodl přistát, ač mu věž radila, aby letěl na náhradní letiště. [celá zpráva]

Video

Místo dopadu polského prezidentského letadla. Zdroj: Reuters/Stream.cz