Identifikace je komplikovaná, protože letadlo začalo po pádu hořet. Ve Smolensku navíc nebylo potřebné vybavení na odběr vzorků DNA. Další problém představují ruské zákony.

Agentura RIA Novosti uvedla, že ve smolenské márnici nebylo potřebné vybavení, aby se daly z těl odebrat vzorky DNA. Proto musela být těla obětí převezena do Moskvy vrtulníkem. Určit totožnost 64 těl bude zřejmě možné jen s využitím testů DNA.

Záchranáři odnášejí z místa neštěstí ve Smolensku rakev s jednou z obětí

Záchranáři odnášejí z místa neštěstí ve Smolensku rakev s jednou z obětí

FOTO: Sergej Karpuchin, Reuters

Jen dvanáct těl bylo možné identifikovat okamžitě, u nich tomu napomohly identifikační průkazy a oblečení. Totožnost dvaceti dalších se podařilo zjistit ruským patologům. Polská ministryně zdravotnictví Ewa Kopaczová, která do Moskvy přiletěla už v neděli, novináře upozornila, že zjištění totožnosti a ohledání pozůstatků zemřelých osob bude komplikované.

Květiny na místě pádu letadla

Květiny na místě pádu letadla

FOTO: Reuters

Podle ruských zákonů je nutné, aby byla těla neštěstí identifikována na ruské půdě, uvádí server RT. Zvláštním letadlem proto v noci přiletěli z Polska na moskevské letiště Domodědovo pozůstalí. Očekává se také, že doprovodí těla příbuzných na pietní cestě zpátky do vlasti.

Druhý letoun s pozůstalými by měl z Varšavy do Moskvy odletět během pondělního dopoledne. Už na první skupinu pozůstalých čekali psychologové a lékaři, kteří jsou i v hotelu Renessans, kde bydlí. Náklady spojené s jejich pobytem hradí ruská strana, zmiňuje ČTK.

Čtěte také:
Našly se černé skříňky polského letadla, množí se spekulace o příčině nehody
Polský prezident Kaczyński zemřel při letecké katastrofě
Čeští politici kondolují Polsku, na Hradě zavlaje i polská vlajka
Češi tupolevy vyřadili, množství poruch varovalo
Tragédie, šok i účast rodinám obětí - světoví státníci kondolují Polsku
Prokletá Katyň: Poláci znovu ztratili část své elity
Lech Kaczyński: dětská herecká hvězda, bojovník s korupcí i prezident