Hlavní obsah

Polský prezident Kaczyński zemřel při letecké katastrofě

Polský prezident Lech Kaczyński (60) v sobotu ráno zemřel při leteckém neštěstí. Jeho letadlo havarovalo při přistání na ruském letišti Smolensk. V mlze zavadilo o stromy, spadlo, rozbilo se na několik částí a začalo hořet. Podle ruských úřadů zemřelo 132 lidí, polské ministerstvo zahraničí potvrdilo 89 obětí. Neštěstí se stalo asi dva kilometry od letiště Severnyj.

Polský prezident Kaczyński zemřel při letecké katastrofě

Letadlo se pokusilo přistát celkem čtyřikrát, kvůli mlze se mu to ale nepovedlo, pilot to tedy zkoušel znova. Podle informací zpravodaje České televize dostal pilot letadla doporučení přistát v běloruském Minsku nebo v Moskvě, rozhodl se ale zkusit přistát znovu, ačkoliv letiště bylo právě kvůli mlze uzavřeno.

"Při přistávání letadlo s největší pravděpodobností zavadilo o stromy a začalo hořet," řekl polským médiím mluvčí ministerstva zahraničí Piotr Paskowski.

Podle svědků letěl stroj nízko nad zemí a byl nakloněný doleva. Křídlem zavadil o strom a pak narazil do země, vyryl v ní hluboký příkop, pak se letadlo roztříštilo a začalo hořet. Jeden ze záchranářů prý říkal, že nemá smysl posílat sanitky.

Prezident letěl do Ruska uctít oběti katyňského masakru, byl na palubě i se svou ženou. Podle informací polských deníků záchranáři vynášejí z trosek letadla oběti. Celý prostor je uzavřený a nikdo se k němu nesmí přiblížit.

Lech Kaczyński s manželkou Mariou

Foto: John Gress, Reuters

V letadle TU 154 byli i guvernér polské centrální banky Slawomir Skrypek, vojenští hodnostáři, duchovní a novináři.

Polský premiér Donald Tusk okamžitě odletěl z Gdaňsku do Varšavy, mimořádně zasedla vláda.

Rusko ihned zřídilo komisi, která bude neštěstí šetřit, povede ji premiér Vladimir Putin. Na místo neštěstí vyrazil i ruský ministr pro mimořádné události. Své vyšetřování chce vést i Polsko.

Tupolev TU-154 je třímotorový dopravní letoun sovětské výroby. Prototyp vzlétl v roce 1968, od roku 1972 se stroje dostaly do běžného provozu. Donedávna je provozovala i česká armáda a svého času létaly i ve vládní letce.

Stáří stroje ale zřejmě nehrálo při nehodě roli. Velmi pravděpodobně za ni může právě počasí a postup posádky, která chtěla na letišti i přes mlhu přistát.

Letěl uctít památku masakru

Prezident Kaczyńsky byl na cestě do Smolenska na západě Ruska. Měl uctít památku zastřelených polských důstojníků v katyňském lese v roce 1940. Zločin provedla ruská tajná policie NKVD.

Důstojníci padli do sovětského zajetí v rámci dělení Polska mezi nacistické Německo a Sovětský svaz v září 1939 na základě paktu Molotov-Ribbentrop o neútočení mezi oběma velmocemi. NKVD v Katyni i na jiných místech na jaře 1940 postřílela na 22 000 Poláků, kromě důstojníků také intelektuály nebo policisty.

Lech Aleksander Kaczyński

Narozen 18. června 1949 v polské Varšavě. Zahynul 10. dubna 2010 při nehodě letadla u ruského Smolensku.

Kaczyński vystudoval práva na Varšavské univerzitě. Od roku 1971 působil jako asistent na katedře pracovního práva Gdaňské univerzity. V roce 1980 získal doktorát a následně se habilitoval.

V 80. letech byl členem Nezávislého odborového hnutí Solidarita. V mezidobí let 1989 a 1991 působil jako senátor. Následně byl zvolen za poslance Sejmu a poté vedl nejvyšší kontrolní úřad.

V roce 1995 poprvé kandidoval na prezidenta, ale z volby odstoupil. V letech 2000 až 2001 byl ministrem spravedlnosti ve vládě premiéra Jerzyho Buzka.

Roku 2001 spoluzaložil stranu Právo a spravedlnost (PiS), jejímž byl od roku 2003 čestným předsedou. Od roku 2002 do roku 2005 působil jako primátor Varšavy.

23. října 2005 byl zvolen polským prezidentem, když ve druhém kole prezidentských voleb porazil Donalda Tuska. Úřadu se ujal 23. prosince téhož roku.

Jeho bratr, jednovaječné dvojče, Jarosław Kaczyński je předsedou strany Právo a spravedlnost a bývalým premiérem Polska.

Sovětský svaz z masakru až do roku 1990 obviňoval nacistické Německo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků