"Virus A(H1N1) byl potvrzen u jedné osoby v Polsku. Zdravotní stav pacienta ale není vážný," citovala agentura PAP svůj zdroj. 

"Žena přiletěla z New Yorku 2. května, poté byla několik dní s rodinou, od úterý je v nemocnici," sdělila ministryně zdravotnictví Ewa Kopaczová.

Podrobit lékařskému vyšetření se nyní musí 170 spolucestujících a členů posádky letadla, kterým žena letěla do Varšavy. Tři členové rodiny nakažené osoby jsou už na infekčním oddělení. Podle odborníků je pravděpodobnost, že by se někdo od ženy v průběhu letu nakazil, spíše malá. "Průběh nemoci je zatím mírný," zdůraznila ministryně. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje ve světě 1516 případů lidí nakažených prasečí chřipkou. Nejvíce jich je v Mexiku, které hlásí 840 potvrzených případů, z nichž 29 bylo smrtelných. V USA jsou evidovány 403 případy včetně dvou smrtelných. V Kanadě je 165 případů.

V Evropě je situace nejhorší ve Španělsku, které potvrdilo 57 případů, a v Británii s 27 nakaženými. Švédsko je druhou skandidávskou zemí, kde se nemoc objevila. První bylo Dánsko.

České republice se nákaza chřipkou A(H1N1) prozatím vyhýbá.